2011 թ. լրանում է Վանաձորի Հովհ. Աբելյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնի հիմնադրման 80-ամյակը: Հոբելյանի առթիվ` ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ, Հովհ. Աբելյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնի նախաձեռնությամբ կազմակերպվել են մի շարք միջոցառումներ, այդ թվում`սեպտեմբերի 18-ին Ս. Խալաթյանի «Հրադադար» պիեսի առաջնախաղով նշվել է թատրոնի հոբելյանական թատերաշրջանը, բացվել է թատրոնի պատմությանը նվիրված ֆոտոցուցահանդես, ինչպես նաև սեպտեմբերի 26-ից Վանաձորում հայտարարվել է թատերական տասնօրյակ: Շուտով հանդիսատեսի դատին կհանձնվի Շիլլերի «Խարդավանք և սեր» ներկայացումը (բեմադրիչ` Վ. Շահվերդյան), կհրատարակվի թատրոնի 80-ամյա պատմությանը նվիրված գիրք-ալբոմ: Հոբելյանական միջոցառումների շարքում նախատեսվում է նաև թատրոնի երևանյան հյուրախաղերը, հայտնում է ՀՀ մշակույթի նախարարության պաշտոնական կայքը:
Հոկտեմբերի 9-ին Վանաձորի Հովհ. Աբելյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնում տեղի կունենա թատրոնի հիմնադրման 80 ամյակին նվիրված հոբելյանական երեկո, որին կմասնակցեն արվեստագետներ, մշակույթի անվանի գործիչներ և թատերասեր հանրություն: Երեկոյի ընթացքում ՀՀ ազգային ժողովի, ՀՀ մշակույթի նախարարության, մարզպետարանի, քաղաքապետարանի և միությունների կողմից կլինեն հոբելյանական պարգևատրումներ:

28 Сентябрь 2011 - 13:37 AMT
В 2011 году исполняется 80 лет Ванадзорскому Государственному драматическому театру им. О. Абеляна. По случаю юбилея при содействии Министерства культуры РА и по инициативе Государственного драматического театра им. О. Абеляна был организован ряд мероприятий, в том числе, премьера спектакля “Перемирие” по пьесе С. Халатяна, которая состоялась 18 сентября. Открылась фотовыставка истории театра. А 26 сентября в Ванадзоре объявлена театральная десятидневка. Скоро на суд зрителя будет представлена пьеса Шиллера “Коварство и любовь” в постановке В. Шахвердяна, будет опубликована книга-альбом о 80-летней истории театра. Также планируются гастроли театра в Ереване, сообщает официальный сайт Министерства культуры РА.
9 октября в Ванадзорском Государственном драматическом театре им. О. Абеляна состоится юбилейный вечер, посвященный 80-летию со дня основания театра, в котором примут участие деятели искусства, театралы. В ходе вечера ожидаются юбилейные награждения со стороны НС РА, Министерства культуры РА, областной администрации, мэрии и других организаций.