Հոկտեմբերի 1-ին ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ անցկացվող «Եվրոպական ժառանգության օրեր» մշակութային ծրագրի և «Գրական հիշողություններ» խորագրի շրջանակներում Մ.Սարյանի տուն-թանգարանում կայանալու է «Մ.Սարյանի գրական շրջապատը» գրական-երաժշտական ցերեկույթը: Միջոցառման ունկնդիրները տեղեկանալու են Սարյանի «արծաթե դարի» (20 դար) ռուս բանաստեղծների, հայ և արտասահմանցի գրողների` նկարչի ժամանակակիցների հետ բազմաթիվ կապերի մասին: Ռուսական դրամատիկական թատրոնի դերասանները կարդալու են Մ. Սարյանին նվիրված Վերա Զվյագինցևայի, Ռասուլ Գամզատովի, Նատալյա Կոնչալովսկայայի և այլոց բանաստեղծությունները: Կհնչեն երգեր հայ բանաստեղծների խոսքերով:
Հոկտեմբերի 1-2-ը Հայաստանում անցկացվելու է «Եվրոպական ժառանգության օրեր» միջոցառումը, որն այս տարի հանդես կգա «Գրավոր ժառանգություն» խորագրի ներքո: «Գրավոր ժառանգություն» թեմայի ընտրությունը պայմանավորվում է 2012 թ. նախատեսված 2 կարևոր մշակութային իրադարձությամբ՝ Հայ գրատպության 500-ամյակի և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից Երևանը գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք հռչակվելու կապակցությամբ:
Այս տարի միջոցառումների ծրագիրը ներառելու է նաև այցելություններ դեպի այն հուշարձաններն ու վայրերը, ուր պ ատմականորեն ձևավորվել ու գործել են հայ գրչության ու կրթամշակութային կենտրոններ, միջնադարյան գրադարաններ ու համալսարաններ:

29 Сентябрь 2011 - 04:19 AMT
1 октября при содействии Министерства культуры РА в рамках культурной программы «Дни европейского наследия», проходящей под девизом «Письменная память» в Доме-музее М. Сарьяна состоится литературно-музыкальный вечер «Литературное окружение Сарьяна». Зрители узнают о связях Сарьяна с русскими поэтами «серебряного века» (20 век), армянскими и зарубежными писателями, о его дружбе со знаменитыми современниками. Актеры Русского драматического театра прочтут стихотворения Веры Звягинцевой, Расула Гамзатова, Натальи Кончаловской, посвященные Сарьяну, а также другие произведения. Прозвучат песни на стихи армянских поэтов.
1-2 октября в Армении состоится мероприятие “Дни европейского наследия”, которое в этом году пройдет под девизом “Письменное наследие”. Выбор темы обусловлен двумя важными культурными событиями 2012 года: 500-летием книгопечатания в Армении и провозглашением со стороны ЮНЕСКО Еревана всемирной столицей книги 2012 года.
В мероприятия этого года включены посещения армянских исторических памятников и мест, где формировалось книгопечатание, открывались культурно-образовательные центры, средневековые библиотеки и университеты.