Խաղերի նախագծմամբ զբաղվող Kidostate ընկերությունը ստեղծել է կրթական ծրագիր 3-5 տարեկան երեխաների համար։ Ծրագիրը կոչվում է iBuben։ Ծրագրի միջոցով երեխաները մեկ շաբաթում կարող են սովորել ողջ հայերեն այբուբենը և թվերը։ Ծրագիրը լի է գունավոր նկարներով և պատկերներով։
Նախագծի կառավարիչ Ալբերտ Պողոսյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ մեկ շաբաթը երաշխավորված է, քանի որ նախապես կատարել են փորձարկումներ 3-5 տարեկան երեխաների շրջանում։
«Ծրագրում առկա բոլոր նկարների հեղինակն է անիմատոր Ագաթա Բադալյանը։ Մենք ուրախ ենք ներկայացնել այս փոքր ծրագիրը երեխաներին, այն շատ զվարճալի է»,-նշեց Ալբերտ Պողոսյանը։
iBuben ծրագիրը ունի և՛ iOS և՛ Android տարբերակներ։ Այս պահին հասանելի է միայն Android 1,6 և ավելի բարձր տարբերակների համար։ iBuben-ը կարելի է ներբեռնել անվճար Android Market-ից։
Ալբերտ Պողոսյանի խոսքով, մի երկու օր է, ինչ ծրագիրը տեղադրված է Android Market-ում և արդեն հասցրել է ներբեռնվել 100 անգամ։
Ալբերտ Պողոսյանի խոսքով, Kidostate ընկերությունը շատ շուտով կհայտնի նաև իր հաջորդ նմանատիպ կրթական նախագծի մասին, որի վրա այժմ աշխատում են նախագծողները։

30 Сентябрь 2011 - 04:04 AMT
Компания Kidostate, занимающаяся разработкой игр, создала образовательное приложение для детей 3-5 лет. Приложение называется iBuben. С помощью нее дети смогут в течение недели выучить весь армянский алфавит, а также числа. iBuben полна красочных картинок и иллюстраций. Руководитель проекта Альберт Погосян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net отметил, что обучение за неделю он гарантирует, поскольку испытал приложение на детях в возрасте от 3 до 5 лет.
“Автором всех иллюстраций приложения является аниматор Агата Бадалян. Мы рады представить это маленькое приложение детям, она очень увлекательная”, – отметил Альберт Погосян.
У приложения iBuben есть версии и для iOS, и для Android. На данный момент она доступна только для Android 1.6 и для более высоких версий. iBuben бесплатно можно скачать с Android Market.
По словам Альберта Погосяна, всего два дня как приложение помещено в Android Market, а ее уже успели скачать 100 раз.
По словам Альберта Погосяна, компания Kidostate скоро заявит о новом подобном образовательном приложении, над которой сейчас работают разработчики.