Այսօր` սեպտեմբերի 30-ին, «Երևանյան հեռանկարներ» փառատոնի շրջանակներում, Արամ Խաչատրյան համերգասրահում կայանալու է «Հագեն» ավստրիական լարային քառյակի բացառիկ համերգը, հայտնում է փառատոնի մեդիա գործընկերը:
Հագեն քառյակը, որի կազմում հիմա հանդես են գալիս Լուկաս Հագենը (ջութակ), Ռայներ Շմիդտը (ջութակ), Վերոնիկա Հագենը (ալտ), Քլեմենս Հագենը (թավջութակ), համարվում է աշխարհի մի քանի առաջատար քառյակներից մեկը։ Այս տարի իր 30-ամյակը նշող քառյակը դեռևս 20 տարի առաջ կնքել է բացառիկ պայմանագիր Դոյչե գրամոֆոնի հետ և թողարկել է շուրջ 50 ձայնասկավառակ: Քառյակը համագործակցել է դարի խոշորագույն երաժիշտների հետ, ինչպիսիք են Նիկոլա Հարնոնոքուրը, Գեորգի Քուրթագը, Մաուրիցիո Պոլինին, Միցուկո Ուչիդան, Քրիստիան Ցիմերմանը, Հայնրիխ Շիֆը և Յորգ Վիդմանը:
Հագեն քառյակի երաժիշտները հեղինակություն են վայելում նաև որպես դասավանդողներ, աշխատելով Զալցբուգի Մուցարտեումում և Բազելի կոնսերվատորիայում, նրանքվարպետության դասընթացներ են անցկացնում աշխարհով մեկ: Շատ նորահայտ անսամբլներ Հագեն քառյակին տեսնում են որպես մոդել` հիանալով նրա համագործակցությանոգով, ձայնի հնչեղության որակով, ոճական հաճախականությամբ և դասական երաժշտության իրենց ունեցած անսխալական միասնության մոտեցմամբ:
Հիմնադրման հենց առաջին տարում քառյակը մասնակցել է բազմաթիվ մրցույթների և փառատոների: 1984թ-ից երաժիշտները ավանդաբար ելույթ են ունենում Զալցբուրգի փառատոնին: 1985թ-ից սկսած թողարկում են ձայնագրություններ: Նրանց համերգային ծրագրում ընդգրկված են ամենաբազմազան ստեղծագործություններ` Բախից մինչև Շնիտկե: 2002 թ-ին քառյակը ելույթ է ունեցել Վեննայի ամանորյա համերգին և կազմակերպել հատուկ հյուրախաղերի ծրագիր` ի պատիվ Մոցարտի ծննդյան 250-ամյակին (Ավստիրա, Իտալիա, Հոլանդիա, Շվեյցարիա, Գերմանիա, Հունգարիա, Ճապոնիա և Չինաստան):

30 Сентябрь 2011 - 08:18 AMT
30 сентября в рамках фестиваля “Ереванские перспективы” в концертном зале им. Арама Хачатуряна состоится исключительный концерт австрийского струнного квартета “Хаген”, сообщает медиа-партнер фестиваля.
Квартет “Хаген”, в составе которого сейчас выступают братья Лукас и Клеменс Хагены (соответственно, первая скрипка и виолончель), их сестра Вероника Хаген (альт) и Райнер Шмидт (вторая скрипка), является одним из известнейших квартетов в мире. Квартет, отмечающий в этом году свое 30-летие, еще 20 лет назад подписал исключительный контракт с “Deutsche Grammophon”, записав 50 альбомов. Квартет сотрудничал с такими известными музыкантами эпохи, как Николаус Харнонкур, Георгий Куртаг, Маурицио Поллини, Мицуко Учида, Кристиан Циммерман, Генрих Шифф и Йорг Видман.
Музыканты квартета прославились и как преподаватели, работая в Моцартеум Зальцбурга и консерватории Базеля. Они проводили мастер-классы по всему миру. Очень многие новые ансамбли принимают квартет за эталон, восхищаясь стилем их сотрудничества, качеством звука, их своеобразным подходом к классической музыке и т. д. В первый же год основания квартет стал принимать участие в различных конкурсах и фестивалях. В 1984 г. квартет впервые выступил на Зальцбургском фестивале, в 1985 г. занялся дискографией. На концертах квартет исполняет произведения Иоганна Себастьяна Баха, Дьёрдя Лигети, Витольда Лютославского, Альфреда Шнитке. Среди важнейших концертных выступлений квартета “Хаген” – участие в качестве специальных гостей в Венском новогоднем концерте (2002) и специальный гастрольный тур в честь Вольфганга Амадея Моцарта к его 250-летию (в Австрии, Италии, Нидерландах, Швейцарии, Германии, Венгрии, Японии и Китае).