Հոկտեմբերի 1-2-ը Հայաստանում 6-րդ անգամ անցկացվելու է «Եվրոպական ժառանգության օրեր» միջոցառումը, որն այս տարի հանդես կգա «Գրավոր ժառանգություն» խորագրի ներքո: Հայաստանի 24 թանգարաններում և 10 հուշարձանների տարածքում բացվելու են ցուցադրություններ և կազմակերպվելու են դասախոսություններ:
ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Արև Սամուելյանը շեշտեց, որ հոկտեմբերի 1-2-ով չի սահմանափակվելու և ժառանգության օրերը ձգվելու են մինչև հոկտեմբերի 10-ը: Նա նաև հավելեց, որ թանգարանների մուտքը լինելու է անվճար: Օրերի փակումը կայանալու է Գորիսում: Այնուամենայնիվ Սամուելյանը չցանկացավ ներկայացնել ծրագրի բյուջեն, բայց նշեց, որ ծախսերի կեսը հոգում է ՀՀ մշակույթի նախարարությունը, մյուս կեսը` Հայաստանում ԵՄ գրասենյակը:
Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար Ռաուլ դե Լյուցենբերգերը ասաց, որ նպատակն է հանրության համար բացել այնպիսի ցուցահանդեսներ, որոնք սովորաբար հասանելի չեն և լավ առիթ կլինի նաև ուշադրության հրավիրել մշակույթի և պատմական ժառանգության վրա: Այն մեծ չափերի է հասել: 50 երկրներում 30 հազար մշակութային օջախներ են այցելում և 20 միլիոն այցելու է ունենում: Ըստ պատվիրակության ղեկավարի, եթե կա մի ոլորտ, որտեղ Հայաստանը կարող է Եվրոպայի հետ հավասարը հավասարին լինել, դա մշակույթն է, սակայն այն միակը չէ:
«Գրավոր ժառանգություն» թեմայի ընտրությունը պայմանավորվում է 2012 թ. նախատեսված 2 կարևոր մշակութային իրադարձությամբ՝ Հայ գրատպության 500-ամյակի և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից Երևանը գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք հռչակվելու կապակցությամբ:

1-2 октября в Армении в 6-ой раз будет проведено мероприятие “Дни европейского наследия”, проходящее в этом году под девизом “Письменная память”. В 24 музеях Армении и на территории 10 исторических памятников откроются выставки и будут организованы лекции.
Заместитель министра культуры РА Арев Самуэлян отметила, что они не намерены ограничиваться 1 и 2 октября, дни наследия продолжатся до 10 октября. Она сказала, что вход в музеи будет бесплатным. Закрытие “дней” состоится в Горисе. Самуэлян не пожелала рассказать о размере бюджета программы, но отметила, что половину расходов взяло на себя Министерство культуры РА, а другую половину – офис ЕС в Армении.
Руководитель делегации ЕС в Армении Рауль де Луценбергер сказал, что целью мероприятий является представить общественности те выставки, которые обычно бывают недоступными для обычных посетителей, и что это будет хорошим поводом еще раз обратиться к искусству и культурному наследию. Масштабы мероприятий постоянно растут: 20 миллионов посетителей из 50 стран ежегодно посещают 30 тысяч очагов культуры. По словам руководителя делегации, если и есть сфера, в которой Армения может соревноваться с Европой на равных, то это культура.
Выбор темы “Письменная память” обусловлен двумя важными культурными событиями 2012 года: 500-летием книгопечатания в Армении и провозглашением со стороны ЮНЕСКО Еревана всемирной столицей книги 2012 года.