Հայտնի ջազ դաշնակահար Տիգրան Համասյանը դարձել է ամենահեղինակավոր ջազ փառատոներից մեկի՝ «Victoires de la musique» (Երաժշտության հաղթանակը) մրցանակի դափնեկիրը: Փառատոնը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 29-ին Նիսի Ռադիոյի տանը: Ինչպես հայտնում է All music-ը, Համասյանը հաղթել է «Ֆրանսիական արտադրության միջազգային ալբոմ» անվանակարգում «A Fable» ալբոմի համար:
Փառատոնի ժյուրիի կաղմում ընդգրկված է 200 հոգի, այդ թվում փառատոների կազմակերպիչներ, պրոդյուսերներ, լրագրողներ, երաժշտության ուսուցիչներ ու երաժիշտներ:
Տիգրան Համասյանը ծնվել է 1987 թվականին Գյումրիում: Ավարտել է Երևանի Միքայել Միրզոյանի անվան երաժշտական դպրոցը, ընդունվել է Չայկովսկու անվան երաժշտական մասնագիտական դպրոց: Ավելի ուշ Համասյանը տեղափոխվել է Նյու Յորք:
1998թ. Երևանի առաջին ջազ-փառատոնում 11-ամյա Տիգրան Համասյանը հայտնություն դարձավ ջազի երկրպագուների համար: 2000 թվականին կայացած Երևանյան երկրորդ միջազգային ջազային փառատոնի ժամանակ Տիգրանի կատարումը լսեց ֆրանսիացի ջազային դաշնակահար, փառատոների կազմակերպիչ Ստեփան Կոչոյանը: Նա այնքան տպավորված էր տաղանդավոր պատանու նվագից, որ հաջորդ տարի նրան հրավիրեց Ֆրանսիա` միանգամից մեծահասակների մի քանի փառատոների մասնակցելու համար: Միայն 2003թ. նա տարբեր մրցանակների արժանացավ հինգ տարբեր միջազգային մրցույթներում, մասնավորապոես, 3-րդ տեղը՝ Փարիզում ջազ դաշնակահարների միջազգային փառատոնում, 2-րդ տեղը՝ Մոսկվայի ջազ դաշնակահարների առաջին մրցույթում, 1-ը՝ Մոնակոյի ջազ դաշնակահարների միջազգային մրցույթում: 2004թ. թողարկվել է Տիգրան Համասյանի առաջին ալբոմը, որը ձայնագրվել է WORLD PASSION քառյակի հետ:
Տիգրան Համասյանն ունի թողարկված չորս ալբոմ`“World Passion” – 2006, “New Era”- 2007, “Red hail” – 2009, «A Fable»: Այժմ նա հադես է գալիս ջազի համաշխարհային աստղերի հետ, նոր ստեղծագործություններ է ստեղծում, հրավերներ է ստանում աշխարհի լավագույն ջազ փառատոներից:

Известный армянский джаз-пианист Тигран Амасян стал обладателем премии «Victoires de la musique» (Победа музыки), одного из самых престижных и авторитетных джазовых фестивалей, который прошел 29 сентября в Доме Радио в Ницце. Как сообщает All music, Амасян победил в категории “Международный альбом французского производства” за свой альбом “A Fable” .
Обычно жюри фестиваля состояло из 200 человек, среди которых организаторы фестиваля, продюсеры, журналисты, музыкальные учителя и непосредственно музыканты.
Тигран Амасян родился в 1987 году в Гюмри. Окончил музыкальную школу имени Микаэла Мирзояна в Ереване и музыкальную школу имени П. И. Чайковского. Чуть позже Амасян переехал в Нью-Йорк.
В 1998 году на Ереванском первом джаз-фестивале 11-летний Тигран Амасян стал открытием для поклонников джаза. Только в 2003 году на пяти различных конкурсах удостоился призов разных категорий, в частности, 3-е место на Международном конкурсе джаз-пианистов в Париже, первое место в Jazz a Juan Revelations, Montreux Jazz Solo Piano Competition, второе – на Московском первом конкурсе джаз-пианистов, первое на Международном конкурсе джаз-пианистов в Монако. В 2004 году был выпущен дебютный альбом Тиграна Амасяна, записанный с квартетом “WORLD PASSION”. В 2008 году с группой “ARATTA REBIRTH” записал альбом “Red Hall”. В настоящее время он выступает с известными мировыми звездами джаза, занимается созданием новых произведений, получает приглашения с лучших мировых джаз-фестивалей и выступает в разных странах мира.