Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան գրասենյակը նախընտրում է Հայաստան բերել նորարարական ներկայացումներ, այդ մասին մամլո ասուլիսում հայտնեց Բրիտանական խորհրդի Արևելյան Եվրոպայի արվեստի ծրագրերի ղեկավար Գրեգորի Նեշը:
«Հայֆեստ2011» փառատոնի շրջանակներում գրասենյակը ներկայացնելու է Բիլլի Քաուիի «Tango de Soledad» պարային բեմադրությունը և Proto-type թատրոնի «Third Person: Bonnie & Clyde» (Երրորդ անձ` Բոնի և Քլայդ) մուլտիմեդիա բեմադրությունը: « «Tango de Soledad» ներկայացումը մասնակցել է բազմաթիվ փառատոների և ներկայացվել է աշխարհի շատ երկրներում, այդ թվում և Նյու Յորքում», ասաց Նեշը: Ներկայացումները մասնակցել են Էդինբուրգի փառատոնին և Հայաստան են հրավիրվել փառատոնի նախագահ Արթուր Ղուկասյանի կողմից:
«Tango de Soledad» պարային բեմադրությունը եռաչափ պատկերների շարքի շնորհիվ հնարավորություն է ընձեռում դերասանի պրոյեկտված կերպարները էկրանից տեղափոխել հանդիսատեսի տարածք` այսպիսով հանդիսատեսին հնարավորություն ընձեռելով զգալ իրեն դերասանի հետ միևնույն հարթությունում: «Արտառոց, լիրիկական, պատկերավոր, գրավիչ… Բիլլի Քաուիի ռոմանտիկ ֆանտազիաները խոր տպավորություն են թողնում ինձ վրա», նշել է հանրահայտ բալետմայստեր Միխաիլ Բարիշնիկովը:
Proto-type թատրոնի «Third Person: Bonnie & Clyde» (Երրորդ անձ` Բոնի և Քլայդ) մուլտիմեդիա բեմադրությունը պատմում է 20-րդ դարի սկզբին իրենց քրեական կյանքով և սիրո մեծ պատմությամբ հանրահայտ դարձած Բոնի Փարքերի և Քլայդ Բարոուի կյանքի մասին: Սիրո և մահվան սահմանները ջնջած այս պատմությունը հարուստ է սյուժետային գծերով և ժամանակակից մուլտիմեդիա հնարավորություններով և հնարքներով:

Офис Британского совета в РА предпочитает привозить в Армению инновационные спектакли, об этом заявил глава культурных программ Британского совета Грегори Нэш. В рамках фестиваля “Айфест 2011” офис представит хореографическую постановку “Tango de Soledad” (“Танго одиночества”) в новой трехмерной графике британского хореографа Билли Коуи и театр “Proto-type” с мультимедийным спектаклем “Third Person: Bonnie & Clyde” (“Три персоны: Бонни и Клайд”). “Спектакль “Tango de Soledad” принимал участие в различных фестивалях многих стран мира, в том числе и в Нью-Йорке”, – сказал Неш. Спектакли участвовали в фестивале Эдинбурга и приглашены в Армению председателем фестиваля Артуром Гукасяном.
В хореографической постановке “Tango de Soledad”, благодаря трехмерной графике, спроецированный образ актера перемещается с экрана в зрительный зал, и зритель ощущает себя на одной плоскости с актером. “Уникальные, лирические, образные, привлекательные…романтические фантазии Билли Коуи производят на меня глубокое впечатление”, – сказал известный балетмейстер Михаил Барышников.
Мультимедийный спектакль “Third Person: Bonnie & Clyde” (“Третья персона: Бонни и Клайд”) британского театра “Proto-type” рассказывает о жизни Бонни и Клайда – пары, прославившейся в 20-е годы своей криминальной деятельностью и историей большой любви. История, стершая грани между любовью и смертью, богата сюжетными линиями, а также современными мультимедийными решениями и приемами.