Հոկտեմբերի 1-ին Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնում բացվեց «Հայֆեստ 2011» 9-րդ միջազգային թատերական փառատոնը: Բացման արարողությանը հրավիրված էին հայտնի դերասաններ, թատրոնների ղեկավարներ, Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցիչներ և այլոք: Բացման ժամանակ փառատոնի նախագահ Արթուր Ղուկասյանը ողջունելով բոլոր ներկա գտնվողներին, ասաց, որ փառատոնը կարծես ամսագիր լինի, որի յուրաքանչյուր համարին թատերասերները անհամբեր սպասում են: Բացման արարողությունից անմիջապես հետո հանդիսատեսի դատին ներկայացվեց Հունգարական Փի Ար Էվալուշն թատրոնի «Կապույտ մարդիկ» ներկայացումը:
«Հայֆեստ2011» 9-րդ միջազգային թատերական փառատոնը շարունակվելու է մինչև հոկտեմբերի 8-ը: Այս տարի փառատոնին հանդես կգան 18 երկրներից 30 թատերախումբ 60 ներկայացումով: Փառատոնի ուշագրավ հյուրերից են Մեծ Բրիտանիայից` Էդինբուրգի «Պրոտոթայփ» թատրոնը: Առաջին անգամ կայանալու է «Մենության տանգո» 3D ներկայացումը Բրիտանիայից, որի բեմադրիչն է Բիլլի Քոուին:
Սպասվում է Պերմի շրջանի մշակույթի նախարար Նիկոլայ Նովիչկովի, փոխվարչապետ Բորիս Միլգրամի ներկայությունը, քանի որ այս տարի «Միհր» թատրոնը Հայաստանը ներկայացրել է «Սպիտակ գիշերները Պերմում» արվեստների փառատոնին: Սպասվում է նաև փառատոնի նախագահ Վերոնիկա Վայսմանի այցը փառատոն: Նրանք կհանդիպեն ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի հետ:
Փառատոնին ընդգրկված են հիմնական և ֆրինջ ծրագրերը: Սպասվում են տիկնիկային, երաժշտական, պարային և այլ բեմադրություններ: Մասնակցելու են Դանիայից, Իտալիայից, Հունգարիայից, Լատվիայից, Բուլղարիայից և այլ երկրներից: Սպասվում են վարպետության դասեր բրիտանցի պրոֆեսոր Նոյել Վիթսից, Բալթիկ սիրքլ միջազգային թատերական փառատոնի հիմնադիր Յուկա Հյութից:
Փակումը կայանալու է Բրիտանիայի և Վրաստանի համատեղ «Կապիտան Կորելիի ընտրությունը» ներկայացումով: Այս տարի հայտ էին ներկայացրել 100-ից ավելի ներկայացումներ:

2 Октябрь 2011 - 10:38 AMT
1 октября в Ереване в государственном Русском драматическом театр им. Станиславского открылся 9-ый международный театральный фестиваль “Айфест 2011”. На церемонию открытия были приглашены известные актеры, руководители театров, а также представители аккредитованных в стране дипломатических представительств. В ходе мероприятия директор фестиваля Артур Гукасян поприветствовав присутствующих, сказал, что “фестиваль похож на журнал, выпуск нового номера которого все любители театра с нетерпением ожидают”.
Сразу после открытия фестиваля зрители насладились представлением «Синие люди» венгерской танцевальной группы «Пи-Ар Эволюшн».
9-ый международный театральный фестиваль “Айфест 2011” будет проходить с 1 по 8 октября. В этом году в фестивале примут участие 30 театральных трупп с 60 спектаклями из 18 стран мира. Среди гостей фестиваля особый интерес представляет британский театр “Прототайп” из Эдинбурга. Впервые будет представлено “Tango de Soledad” (“Танго одиночества”) в формате 3D британского хореографа Билли Коуи. Также ожидается присутствие на фестивале Пермского министра культуры Николая Новичкова, вице-премьера Пермской области Бориса Милграма, поскольку в этом году армянский театр “Мигр” был участником российского фестиваля “Белые ночи Перми”. Ожидается и визит председателя фестиваля Вероники Вайсман. Она встретится с министром культуры РА Асмик Погосян. На фестивале ожидается представление кукольных, музыкальных, хореографических спектаклей, а также другие постановки. В мероприятии примут участие театры из Италии, Франции, Латвии, Болгарии, Дании, Великобритании и других стран.
Закрытие фестиваля состоится совместным британско-грузинским спектаклем “Выбор капитана Корелли”. В этом году на участие в фестивале подали заявки более 100 спектаклей.