Ֆրանկֆուրտի «Հայ մեդիա» հայկական հրատարակչատանը լույս է տեսել Յոխեն Մանգելսենի «Հայաստան մոլորակը. ուխտագնացություն անծանոթ երկրում» գիրքը։ «Գիրք գրելու նախաձեռնությունն ի հայտ եկավ անցած տարի, երբ սեպտեմբերի 1-ին եկա Երևան, հետո գնացի Էջմիածին, այնտեղից էլ՝ դեպի Դադիվանք»,- այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց հեղինակը։
Նա նշեց, որ ճանապարհորդությունը տևել է երեք շաբաթ, որի ընթացքում 500 կմ-ը Մանգելսենն անցել է ոտքով։ Նա առաջին անգամ Հայաստանում եղել է 1961 թվականին՝ ընտանիքի հետ, այնուհետև ևս մեկ անգամ եկել է 90-ականներին։
Գիրքը պատմում է Հայաստանի պատմության, մշակույթի, ավանդույթների մասին։ Ընդգրկված են նաև արցախյան հերոսամարտն ու Հայոց ցեղասպանությունը։ Հեղինակը հատուկ շեշտեց՝ գրքում ընդգրկված չեն 90-ականների քաղաքական շարժումները։ «Հայաստան մոլորակը. ուխտագնացություն անծանոթ երկրում» գիրքը ցուցադրվելու է Ֆրանկֆուրտի գրքի տոնավաճառի հայկական տաղավարում։ Հեղինակը հույս հայտնեց, որ կես տարվա ընթացքում այն գերմաներենից կթարգմանվի հայերեն և կներկայացվի Երևանում 2012 թվականին՝ «Երևանը գրքի մայրաքաղաք» միջոցառումների շրջանակում։

3 Октябрь 2011 - 07:51 AMT
В армянском издательстве “Ай-медиа” во Франкфурте вышла в свет книга Йохена Мангелсена “Планета Армения: Паломничество в незнакомую страну”. “Идея написать книгу возникла в прошлом году, когда я 1 сентября приехал в Ереван, затем посетил Эчмиадзин, Дадиванк”, – сказал 3 октября во время встречи с журналистами автор книги.
Он отметил, что путешествие длилось три недели, около 500 км дороги Мангелсен прошел пешком. В первый раз он приезжал в Армению в 1961 году вместе с семьей, после этого еще раз приехал в 90-ые годы.
Книга рассказывает об истории, культуре, традициях Армении, в ней также говорится о Геноциде армян и Арцахской войне. Автор особо подчеркнул, что в книгу не вошли политические события 90-ых.
Книга “Планета Армения: Паломничество в незнакомую страну” будет выставлена в армянском павильоне ярмарки книги во Франкфурте. Автор выразил надежду, что в течение года он успеет перевести книгу с немецкого на армянский язык и представить в 2012 году в Ереване в рамках мероприятий “Ереван – всемирная столица книги”.