Նախօրեին տեղեկություններ տարածվեցին, որ Բաքվում ընթացող աշխարհի առաջնությանը մասնակցող հայ բռնցքամարտիկները հարձակման են ենթարկվել: «Ղարաբաղի ազատագրման կազմակերպության» ակտիվիստների մի մեծ խմբի առանձին-առանձին հաջողվել է մուտք գործել մարզահամալիր, չնայած ուժեղացված պահպանությանը, և ցրվելով, տեղեր գրավել ռինգին մոտ, հանդիսատեսների շարքում: Երբ ռինգ է դուրս եկել հայ մարզիկը, նրանք սկսել են բղավել. «Հեռացեք, հայեր», «Ամոթ հրավիրողներին», «Կամ Ղարաբաղ, կամ մահ», քարերի տարափ տեղալով ռինգի ուղղությամբ: Մրցումները դադարեցվել են: Հայ մարզիկը, մրցավարներն ու ռեֆերին լքել են դահլիճը:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Բաքվում հայկական պատվիրակության ղեկավար ու ՀՀ բռնցքամարտի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Դերենիկ Գաբրիելյանը հերքել է ադրբեջանական azerisport.com լրատվական գործակալության տարածած հաղորդագրությունը, որի համաձայն հայ բռնցքամարտիկները ենթարկվել են հարձակման:
Սակայն Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիային մոտ աղբյուրները հայտնել են PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին, որ իրականում հայ մարզիկները հարձակման են նեթարկվել, սակայն, ելնելով անվտանգության նկատառումներից, այդ մասին գերադասում են առայժմ չխոսել: « AIBA –ն չի կարողանում կասեցնել անկարգությունները, կազմակերպիչները չեն ապահովել խոստացած անվտանգության մակարդակի նույնիսկ 30 տոկոսը: Հայ մարզիկների ելույթների ժամանակ ադրբեջանցիները նրանց ուղղությամբ քարեր, դանակներ ու այլ առարկաներ են նետել»,-ասել է աղբյուրը:
Չորս բռնցքամարտիկներ, որոնք արդեն ավարտել են իրենց ելույթներն աշխարհի առաջնությունում, արդեն վերադարձել են Հայաստան:
Իսկ հոկտեմբերի 3-ին աշխարհի առաջնության 1/16 եզրափակչում հանդես կգա Եվրոպայի չեմպիոն Հովհաննես Դանիելյանը (49կգ ք/կ): Նույն օրը ռինգ դուրս կգա նաև աշխարհի փոխչեմպիոն և աշխարհի գավաթակիր Անդրանիկ Հակոբյանը (75կգ ք/կ):
Առաջնությունն ընտրական է 2012թ. Օլիմպիադայի համար, որտեղ խաղարկվում է 92 անվանական ուղեգիր:
2004թ. նույն այդ «ՂԱԿ»-ը Բաքվում ՆԱՏՕ-ի կոնֆերանսի ժամանակ հարձակվեցին ՀՀ ԶՈւ սպաներ՝ գնդապետ Մուրադ Իսահանյանի ու ավագ լեյտենանտ Արամ Հովհաննիսյանի վրա:

Накануне была распространенная информация о том, что участвующие в Чемпионате мира в Баку армянские боксеры подверглись нападению. Большая группа активистов “Организации освобождения Карабаха” поодиночке проникла в спортивный комплекс, несмотря на усиленную охрану, и, рассредоточившись, заняли места среди зрителей поближе к рингу. Дождавшись выхода армянского боксера, активисты начали кричать.. “Армяне, убирайтесь”, “Позор пригласившим”, “Или Карабах или смерть” и на ринг обрушился шквал камней. Соревнования были приостановлены. Армянский боксер, судейский состав и рефери покинули зал.
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net глава армянской делегации в Баку и вице-президент бокса Армении Дереник Габриелян опроверг информацию, распространенную информационным агентством azerisport.com, согласно которой армянские боксеры подверглись нападению.
Однако близкие к Федерации бокса Армении источники сообщили корреспонденту PanARMENIAN.Net, что на самом деле армянские боксеры подверглись нападению со стороны азербайджанцев, но исходя из безопасности делегации, об этом пока предпочитают не говорить. “AIBA не может справиться с беспорядками, и организаторы не обеспечили даже 30% обещанной безопасности. Во время выступления армянских боксеров азербайджанцы бросали в них камни, ножи и другие предметы. В результате были ранены сотрудники безопасности”, – сказал источник.
Четыре боксера, которые завершили свои выступления на чемпионате мира, уже вернулись в Армению.
А 3 октября на чемпионате мира в 1/16 финала выступит чемпион Европы 2008 года Оганнес Даниелян (в/к 49). В этот же день на ринг выйдет и вице-чемпион мира и обладатель Кубка мира Андраник Акопян (в/к 75).
Чемпионат является отборочным для Олимпиады-2012, и на нем будут разыграны 92 именные путевки.
В 2004 году эта же “Организация освобождения Карабаха” в Баку во время конференции НАТО очередной раз напала на офицеров ВС Армении – полковника Мурада Исаханяна и старшего лейтенанта Арама Ованесяна.