Հոկտեմբերի 3-ից Երևանի 4 ԲՈՒՀ-երում`ԵՊԼՀ-ում, ԵՊՀ-ում, Թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտում և Հայ-ռուսական (սլավոնական) համալսարանում մեկնարկում է «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի «Գաուդեամուս» ուսանողական ծրագիրը: Ծրագրի շրջանակներում մինչև ուսումնական տարվա վերջ ցուցադրվելու են փառատոնի վերջին 5 տարվա շուրջ 60 ֆիլմերը:
Ցուցադրությունների աջակիցն է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը: «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի հիմնադիր Հարություն Խաչատրյանը հարցազրույցի ժամանակ նշեց, որ փառատոնը կայանում է հուլիս ամսին, երբ ուսանողները հիմնականում Երևանում չեն լինում, այդ իսկ պատճառով որոշվեց կազմակերպել այս ծրագիրը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը իր հերթին ավելացրեց, որ ուսանողների համար պետք է մատչելի դարձնել բարձրարժեք ինտելեկտուալ ֆիլմերի դիտումը, քանի որ իրենց համոզմամբ, ոչ մի նորարարություն կամ տեխնոլոգիա չի կարող փոխարինել երիտասարդների գեղագիտական կրթությունը:
Առաջին ցուցադրությունը կայացավ ԵՊԼՀ-ում, որտեղ «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի գեղարվեստական տնօրեն Սուսաննա Հարությունյանը ուսանողներին ներկայացրեց իրանցի ռեժիսոր Ասղար Ֆարհադիի «Նադեր և Սիմին. ամուսնալուծություն» ֆիլմը:

3 Октябрь 2011 - 11:32 AMT
3 октября в 4 вузах Еревана: в ЕГУ, ЕГЛУ (Ереванский государственный лингвистический университет), в Государственном институте театра и кино, а также в Армяно-российском (Славянском) университете стартует программа “Гаудеамус” международного кинофестиваля “Золотой абрикос”. В рамках программы до конца учебного года будут показаны около 60 фильмов, принявших участие в фестивале в течение последних 5 лет.
Спонсором показов выступит компания “ВиваСелл-МТС”. Основатель кинофестиваля “Золотой абрикос” Арутюн Хачатрян в интервью заявил, что фестиваль обычно проходит в июне, когда большинство студентов уезжает из Еревана, потому и было решено организовать эту программу.
Генеральный директор компании “ВиваСелл-МТС” Ральф Йирикян, в свою очередь, добавил, что необходимо сделать доступным для студентов просмотр высокоинтеллектуальных фильмов, поскольку, по его убеждению, никакие инновационные технологии не могут заменить эстетическое воспитание.
Первый показ состоялся в ЕГЛУ, где художественный директор кинофестиваля “Золотой абрикос” Сусанна Арутюнян представила студентам фильм иранского режиссера Асгара Фархади “Надер и Симин: Развод”.