Հոկտեմբերի 3-ին Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականը միակ բաց մարզումն է անցկացրել ֆուտբոլի ակադեմիայում՝ պատրաստվելով Եվրո 2012թ. ընտրական փուլի վերջին խաղերին: Առաջին օրը հավաքին ներկա էր 14 ֆուտբոլիստ, մյուսները միացան ավելի ուշ:
Երեկոյան Դոնեցկից ժամանել են «Շախտյորի» ու «Մետալուրգի» խաղացողներ Հենրիկ Մխիթարյանը, Գևորգ Ղազարյանը, Կառլեն Մկրտչյանն ու Մարկոս Պիզելին: Ավելի ուշ նրանց միացավ նաև հոլանդական «Այաքսի» խաղացող Արազ Օզիբիլիսը, որի համար այս խաղերն առաջինը կլինեն Հայաստանի հավաքականի կազմում:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Կառլեն Մկրտչյանը խոստովանեց, որ Հայաստանի հավաքականի ֆուտբոլիստները պետք է ամեն ինչ անեն, որպեսզի Մակեդոնիայի ու Իռլանդիայի հետ խաղերում 6 միավոր վաստակեն: «Մենք խմբից դուրս գալու հիանալի շանս ունենք և չպետք է բաց թողնենք այն՝ հանուն դրա մենք կգործադրենք բոլոր ջանքերն ու հնարավորությունները»,-ասել է կիսապաշտպանը:
Իսկ, ըստ հարձակվող Գևորգ Ղազարյանի, ֆուտբոլիստները գիտակցում են, որ իրենց համար դժվար է լինելու, քանի որ և Մակեդոնիան, և Իռալանդիան դժվար մրցակիցներ են: «Չեմ կարող երաշխավորել որ Իռլանդիային անպայման կհաղթենք, սակայն 100 տոկոսով կանենք մեզնից կախված ամեն ինչ»:
Հայաստանի հավաքականը հոկտեմբերի 7-ին Վազգեն Սարգսյանի անվան հանրապետական մարզադաշտում կխաղա Մակեդոնիայի հետ, իսկ հոկտեմբերի 11-ին Դուբլինում կհանդիպի Իռլանդիայի հետ:

3 октября сборная Армении по футболу в Академии футбола провела единственную открытую тренировку, готовясь к последним матчам отборочного этапа чемпионата Европы 2012 года. В первый день на сборе присутствовали 14 футболистов, остальные игроки присоединились позже.
Вечером из Донецка приехали игроки “Шахтера” и “Металлурга” Генрих Мхитарян, Геворг Казарян, Карлен Мкртчян и Маркос Пизелли. Позже присоединился и игрок голландского “Айакса” Араз Озбилис, для которого эти матчи будут первыми в составе сборной Армении.
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Карлен Мкртчян признался, что футболисты сборной Армении должны сделать все, чтобы в матчах против Македонии и Ирландии заработать 6 очков. “ У нас отличный шанс выйти из группы, и мы не должны упустить ее, и ради этого приложим все усилия и возможности”,- отметил полузащитник. А, по словам нападающего Геворга Казаряна, футболисты осознают, что им будет нелегко, поскольку и Македония, и Ирландия сложные соперники: “Не могу гарантировать, что Ирландию обязательно победим, но на 100 процентов сделаем все, что от нас зависит”.
Сборная Армении 7 октября на республиканском стадионе имени Вазгена Саркисяна проведет матч против Македонии, а 11 октября в Дублине встретится с Ирландией.