Այսօր «Յուքոմ» ընկերության տնօրեն Հայկ Եսայանը և «Այքան Քոմյունիքեյշնս» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Րաֆֆի Քասարջյանը համատեղ ասուլիսում հայտնեցին «Յուքոմ» ապրանքանիշի ներքո երկու ընկերությունների միավորման մասին։
Ինչպես նշեց Հայկ Եսայանը, եթե նախկինում «Յուքոմը» միայն ֆիքսված եղանակով էր ծառայություններ առաջարկում, այժմ արդեն միավորվելով Այքանի հետ՝ WiMax տեխնոլոգիաների շնորհիվ՝ կառաջարկի նաև իր բաժանորդներին անլար ինտերնետ կապի ծառայություններ։ «Յուքոմի» բաժանորդներից շատերը ցանկանում էին ունենալ արագագործ ինտերնետ ոչ միայն տանը և աշխատավայրում, այլև այլընտրանքային շարժական կապ դրսում և ամենուր։ Միավորվելով մենք կունենանք նոր լուծումներ և նոր առաջընթաց։»,- ասաց Հայկ Եսայանը։
Ըստ նրա, տեխնիկական վերազինման ավարտից հետո՝ երեք ամիս անց, ընկերությունները վերջնական կմիավորվեն։ Րաֆֆի Քասարջյանը նշեց, որ առայժմ որոշ ժամանակով անցնում է հանգստի ։
Երկու ընկերությունները դիմել են Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով, որպեսզի «Այքան Քոմյունիքեյշնս»-ի բաժանորդները 100%-ով անցնեն «Յուքոմ» ընկերության տրամադրության տակ։
Ըստ Հայկ Եսայանի, այսօրվանից արդեն երկու ընկերությունների բաժանորդները կարող են օգտվել բոլոր ծառայություններից։
WiMax տեխնոլոգիաներով «Այքան Քոմյունիքեյշնս»-ը ծածկում է Երևանի 75%-ը, իսկ ընկերության անլար ցանցը ծածկում է գրեթե ողջ մայրաքաղաքը և ունի 4000 բաժանորդ։
Ucom ընկերությունը մատուցում է Երևանում հեռահաղորդակցության ծառայություններ և ունի մայրաքաղաքում 95 % ցանցի ծածկույթ։ Ucom ընկերությունն ունի 10 000 ոչ կորպորատիվ և 1200 կորպորատիվ բաժանորդ։

4 Октябрь 2011 - 07:34 AMT
4 октября директор компании “Ucom” Айк Есаян и главный исполнительный директор компании “iCON Communications” Раффи Касарджян на совместной пресс-конференции заявили о слиянии двух компаний.
Как отметил Айк Есаян, если в прошлом “Ucom” предлагал услуги только по фиксированному методу, то после объединения с iCON, благодаря технологиям WiMax, сможет предложить своим абонентам услуги беспроводной Интернет-связи. «Многие абоненты “Ucom” желают пользоваться сверхбыстрым Интернетом не только дома или на работе, но и иметь альтернативную мобильную связь на улице и повсеместно. Объединившись, мы достигнем прогресса в этом вопросе”,- сказал Айк Есаян.
По его словам, через три месяца после завершения технического осмотра компании окончательно сольются. Раффи Касарджян отметил, что пока они временно уходят на отдых.
Обе компании обратились в комиссию, регулирующую Общественные службы, с предложением о том, чтобы абоненты компании “iCON Communications” на 100 % перешли к компании “Ucom” .
По словам Айка Есаяна, уже с 4 октября абоненты обеих компаний смогут воспользоваться их услугами.
С помощью технологии WiMax “iCON Communications” зона действия связи охватывает 75% территории Еревана, а беспроводная сеть доступна почти для всей столицы. В столице есть около 4 000 абонентов данной сети.
Компания “Ucom” предоставляет Еревану телекоммуникационные услуги и зона ее действия распространяется на 95% территории столицы. У компании есть 10 000 некорпоративных и 1200 корпоративных абонентов.