Հոկտեմբերի 6-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում կայանալու է Երևանյան 5-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի նախավերջին համերգը: Համերգում ելույթ են ունենալու Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը գերմանացի թավջութակահար Կլաուդիո Բորխեսը և ռուս դաշնակահար Կոնստանտին Լիֆշիցը: Նվագախումբը ղեկավարելու է իտալացի դիրիժոր Կլաուդիո Վանդելլին:
Ծրագրում ընդգրկված են Լալոյի Թավջութակի կոնցերտը, Պրոկոֆևի Դաշնամուրի կոնցերտ թիվ 1-ը, (միամաս) և Բիզեյի «Առլեցի աղջիկը» սյուիտ թիվ 2-ը:
Փառատոնը բացվել է սեպտեմբերի 9-ին և շարունակվելու է մինչև հոկտեմբերի 12-ը, գեղարվեստական ղեկավարներն են Էդուարդ Թոփչյանը և Ալեքսանդր Չաուշյանը: Փառատոնին սպասվում են հայ կոմպոզիտերների ստեղծագործությունների պրեմիերաներ: Այն նվիրվում է ՀՀ անկախության 20-ամյակին և նվագախմբի 85-ամյա հոբելյանին: Փառատոնն անցկացվում է ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո: Փառատոնի շրջանակներում կայացել են մի շարք համերգներ, որին մասնակցել են բազմաթիվ հեղինակավոր երաժիշտներ արտերկրից և Հայաստանից:

5 Октябрь 2011 - 04:04 AMT
6 октября в Концертном зале им. Арама Хачатуряна состоится предпоследний концерт Ереванского 5-го международного музыкального фестиваля. В концерте выступят Государственный филармонический оркестр Армении, немецкий виолончелист Клаудио Борхес и российский пианист Константин Лифшиц. Оркестром будет руководить итальянский дирижер Клаудио Ванделли. В программу концерта вошли Концерт для виолончели Лало, Фортепианный концерт N 1 Прокофьева и «Арлезианка» Бизе.
Фестиваль открылся 9 сентября и продолжится до 12 октября. Художественные руководители фестиваля – Эдуард Топчян и Александр Чаушян. На фестивале прозвучат также премьеры произведений армянских композиторов. По словам Топчяна, целью фестиваля является создание музыкального праздника и представление искусства. Фестиваль посвящен 20-летию провозглашения независимости Армении, а также 85-летию оркестра и пройдет под патронажем первой леди РА Риты Саргсян. В рамках фестиваля состоялось два концерта камерной музыки, в которых приняли участие известные музыканты из Армении и из-за рубежа.