Yahoo-ն թարմացրել է իր օնլայն տեսանյութերի պորտալը՝ կոչելով այն Yahoo Screen, հաղորդում է FastCompany-ն։Yahoo Screen-ը ժամանցային նոր տեսապորտալ է, որտեղ մարդիկ կարող են դիտել հազարավոր լիցենզավորված տեսահոլովակներ և հեռուստածրագրեր։ Այն ցուցադրում է 70 կայքերի շոուներ, դրանցից են ամերիկայում հայտնի և սիրված՝ Break Media-ն, Modern Family և այլքը։
«Մեր նպատակն է դարձնել Yahoo Screen-ը դիտման համար հեշտ և ժամանցային», – ասել է Yahoo-ի մեդիա բաժնի փոխնախագահ Դեվիդ Ռայսը։
Ըստ նրա՝ ամերիկացները իրենց հեռուստացույց դիտելու ավանդույթը տեղափոխել են ինտերնետ, որտեղ փնտրում են նույն հանգստությունը և ժամանցը, ինչ ստանում են հեռուստացույց դիտելիս։
Yahoo-ն նաև հայտնել է, որ պատրաստվում է Yahoo Screen-ում ներկայացնել 8 նոր շուու-ծրագրեր կանանց լսարանի համար։
Այս պահի դրությամբ Yahoo Screen-ը հասանելի է միայն համակարգիչների և նոթբուքերի համար։ Ընկերությունն աշխատում է այն հասանելի դարձնել նաև բջջայինների համար։
Yahoo-ն դեռ չի հայտնել իր նոր գործադիր տնօրենի անունը՝ Քարոլ Բարթսին աշխատանքից հեռացնելուց հետո։ Բացի դրանից հնարավոր է Yahoo-ն վաճառվի երեք ընկերությունների միաժամանակ, այժմ ընթանում են բանակցությունները։

Yahoo just revamped its online video site, and the new one is called Yahoo Screen, FastCompany reported.Yahoo Screen has been re-vamped into an attractive and easy-to-use hub where people can watch any of the thousands of original and licensed video clips that used to be scattered across Yahoo’s content network.
A group of editors is hand-culling the material into distinct channels that include both snippets as well as complete television shows, like Modern Family and CSI, and shows from over 70 online sites, like Funny or Die and Break Media.
“The objective is to make it easy for me to watch and be entertained,” David Rice, Yahoo vice president of media properties said.
Americans’ TV-watching habits are changing, and increasingly people are logging on to the Internet for the same kind of relaxation and entertainment they’ve traditionally turned to the TV.
Yahoo has yet to name a new CEO after unceremoniously firing Carol Bartz last month. There are rumors that private equity firms are considering making offers for the company.
In addition to the revamped video hub, Yahoo announced that it would be adding eight new original programs, all aimed at women. The shows cover everything from relationships to food to entertainment.
Yahoo Screen is currently only available on laptops and desktops. Rice says plans are in the works to bring it to mobile devices as well.