Apple ընկերությունը iPhone-ի 5-րդ սերնդի փոխարեն ներկայացրեց նոր iPhone 4S-ը, որը iPhone 4-ի նոր ժամանակակից թարմացումն է: Արդեն բազմաթիվ ինտերնետ-օգտագործողներ «խնձորային» նորությունն անվանել են «տարվա հիասթափություն»:
Հանրահայտ Apple-ի նախկին հիմնադիր և տնօրեն Սթիվ Ջոբսն այդպես էլ չհայտնվեց iPhone 4S -ի շնորհանդեսին: Շնորհանդեսը վարեց Apple-ի նորանշանակ տնօրեն Թիմ Քուքը: Այս մասին գրում է Digit.ru-ն:
iPhone 4S-ի պատյանը նույնն է, ինչ iPhone 4-ինը։ iPhone 4S-ը աշխատելու է A5 պրոցեսորով, որը նախագծվել էր iPad 2-ի համար։ Թարմացված iPhone-ի տեսախցիկը 8 մեգապիքսել է, որը թույլ է տալիս նկարել բաձր որոշմամբ (Full HD)։
Apple-ը հպարտ է Siri ֆունկցիայով, որը հեռախոսի ձայնային կառավարման ավելի լավ տարբերակն է։ Այժմ նրանով հնարավոր է հրաhանգել զարթնեցնել առավոտյան ժամը 6-ին կամ հարցնել եղանակի մասին օրինակ Փարիզում։ Այս ֆունկցիան դեռ աշխատում է միայն անգլերեն, ֆրանսերեն և գերմաներեն լեզուներով։ Կարելի է նաև հեռախոսին թելադրել կարճ հաղորդագրություն (sms)։
Ինչպես գրում է Combonews.ru-ն, նոր Apple-ը ներկայացրեց իր iOS օպերացիոն համակարգի նոր թողարկումը՝ iOS 5։ iOS 5-ում օգտագործողների բոլոր այն ծրագրերը, որոնք հանդիսանում էին բաժանորդագրություններ տարբեր թերթերի կամ օնլայն պարբերականների միավորվում են մեկ «Վիրտուալ կրպակ»-ի մեջ։
Թարմացված Safari Reader-ը ցուցադրում է վեբ-նյութերն առանց գովազդների և ավելորդ դետալների։ iCloud-ի միջոցով հնարավոր է թարմացնել լուսանկարները բոլոր iOS սարքավորումներից։
iPhone 4S-ը կթողարկվի 16Գբ, 32Գբ և 64Գբ տարբերակներով՝ համապատասխան 199, 299 և 399 դոլար արժողությամբ (բջջային օպերատորի հետ 2 տարի պայմանագիր կնքելու դեպքում)։ Նախնական պատվերները հնարավոր է կատարել հոկտեմբերի 7-ից։ iPhone 4S-ը հոկտեմբերի 14-ից հասանելի կլինի ԱՄՆ-ում, Կանադայում, Ավստրալիայում, Մեծ Բրիտանիայում. Ֆրանսիայում, Գերմանիայում, Ճապոնիայում։ Հոկտմեբերի 28-ից այն հասանելի կլինի ևս 22 երկրում։
Apple-ի ակցիաների արժեքը շնորհանդեսի ժամանակ ընկել է 3,5%-ով ըստ Bloomberg-ի հաշվարկների։ Ներդրողները սպասում էին, որ Apple-ը կներկայացնի նոր iPhone 5-ը, ոչ թե iPhone 4-ի նոր տարբերակը։

Apple unveiled an updated iPhone complete with a built-in "personal assistant" in a move that failed to dazzle investors but promised to keep the smartphones ahead of the pack.
Apple shares slipped on Wall Street after the California gadget maker showed off a slick, improved version of the iPhone but not the revamped next-generation iPhone 5 smartphone many had hoped for.
Apple's new chief executive Tim Cook, who replaced ailing founder Steve Jobs in August, presided over the launch of the iPhone 4S at Apple headquarters in Cupertino, California.
The iPhone 4S features a speedier processor, a "personal assistant" that responds to voice commands and a more powerful camera.
Apple's stock price slid more than four percent at one point as it became clear the company was not going to wow the world with its latest product but recovered ground to end the trading day down 0.56 percent at $372.50.
The iPhone 4S will be available in the United States, Australia, Canada, France, Germany, Japan and Britain on October 14 with pre-orders commencing Friday, October 7.
The iPhone 4S will be rolled out by the end of October in 22 additional countries including Austria, Italy, Singapore, Spain, and Switzerland.
In the United States, iPhone 4S prices will start at $199 for a 16 gigabyte model and top out at $399 for a model with 64GB of memory.
The iPhone 4S predecessor will be available for $99 while earlier generation iPhone 3GS models will be free with telecom carrier contracts, an Apple first.
A slick new version of the iOS mobile operating system was shown off at the press event in an intimate theater at Apple's Silicon Valley campus.
Apple also announced the October 12 launch of long-promised iCloud, which lets people store music, pictures, videos and other digital files online and access the content across Apple computers and mobile devices, AFP reported.