Այսօր Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը պատմեցին հոկտեմբերի 7-9-ը կայանալիք ԴիջիԹեք 2011 տեխնոլոգիական ցուցահանդեսի ընթացքում սպասվող միջոցառումների ու մասնակիցների մասին։ «Ցուցահանդեսի հիմնական նպատակն է Հայաստանում տեխնոլոգիաների զարգացման խթանումը։ Մենք այս տարի ռեկորդով ենք սկսում ԴիջիԹեքը։ Անցյալ տարի կար մասնակից 68 ընկերություն, իսկ այս տարի արդեն մասնակցության հայտ են ներկայացրել 115 ընկերություններ։ Բացի դրանից նախատեսում ենք 18 000 այցելու»,-ասաց Կարեն Վարդանյանը։
Նա նաև նշեց, որ մասնակից կազմակերպությունների շարքում են նաև միջազգային կազմակերպություններ Ռուսաստանից, Լեհաստանից, Թայվանից և Սինգապուրից։
ԴիջիԹեք 2011-ին, որն անցնելու է Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում, կանցկացվեն հետևյալ միջոցառումները։ «Ճարտարագիտության աշխարհ» տաղավարով հանդես կգան 30 տեղական և միջազգային ճարտարագիտական ընկերություններ, որոնք կներկայացնեն տարբեր նորարարական լուծումներ՝ սկսած նավթի արտադրությոինից մինչև մեքենաշինություն: Կանցկացվի նաև ՏՏ աշխատանքի տոնավաճառ, որի կազմակերպիչն է Զբաղվածության պետական ծառայություն գործակալությունը։ Կլինի նաև «ԴիջիԹեք Ստարտափ հատված»՝ 12 նորաստեղծ ընկերություններ կներկայացնեն իրենց լուծումները։ ԱրմՌոբոտիքսը կցուցադրի Հայաստանի ռոբոտների բաց առաջնության մասնակից ռոբոտներին, բացի դրանից կցուցադրվեն նաև համակարգչային խաղերի բաց առաջնության հայտարարագրված խաղերը։ Այս ամենը կուղեկցվի DigiLife սեմինարների շարքով։
Կարեն Վարդանյանի խոսքով առանձին տաղավարով ներկայանալու են նաև հայ բլոգոսֆերայի ներկայացուցիչները։
Միջոցառումը կանցնի ՀՀ վարչապետի բարձր հովանու ներքո և ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության պլատինե հովանավորությամբ: Կազմակերպիչն է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը:

5 Октябрь 2011 - 09:10 AMT
5 октября исполнительный директор Союза предприятий информационных технологий Карен Варданян и генеральный директор компании “ВиваСелл-МТС” Ральф Йирикян рассказали об ожидаемых мероприятиях и участниках запланированной на 7-9 октября технологической выставки “DigiTec 2011”.
“Основной целью выставки является стимулирование развития технологий в Армении. Мы в этом году ждем рекордов от “DigiTec 2011”. В прошлом году в выставке приняли участие 68 компаний, а в этом году уже 115 компаний подали заявки на участие. Кроме того, ожидается 18 000 посетителей”, – сказал Карен Варданян.
Он также добавил, что в 7-ой ежегодной международной выставке “DigiTec 2011” примут участие компании из Грузии, России, Сингапура, Польши, Тайваня.
На “DigiTec 2011” будут организованы следующие мероприятия: в павильоне “Мир архитектуры” будут представлены 30 местных и международных архитектурных компаний, которые продемонстрируют различные инновационные решения: начиная с производства нефти и до машиностроения. Также будет проведена ярмарка вакансий ИТ, организатором которой является агентство Государственной службы занятости. Будет организован также “Раздел DigiTec startup” – 12 новых компаний представят свои открытия. “АрмРоботикс” представит роботов, участвовавших в Открытом Чемпионате Роботов, кроме того, будут показаны игры, лицензированные во время Открытого чемпионата по компьютерным играм. Все это будет сопровождаться рядом семинаров DigiLife.