Wikipedia-ն հայտնել է, որ անջատում է իտալական Wikipedia էլեկտրոնային հանրագիտարանը՝ այդ քայլով պայքարելով Իտալիայում ընդունվելիք նոր օրենքի դեմ։ Նոր օրենքը պահանջում է կայքերից 48 ժամվա մեջ առանց քննարկման կամ վերանայման կատարել ուղղումներ այն բովանդակության մեջ, որը կհամարվի անցանկալի, առարկելի կամ վնասակար։ Այս մասին գրում է IDG News Service-ը։
Այս օրենքը քննարկվելու է Իտալիայի խորհրդարանում այս շաբաթ։ Օրենքը պահանջում է կատարել փոփոխությունները դիմումը ստանալուց հետո սահմանված ժամկետում կամ էլ վճարել 12 000 Եվրոյի տուգանք։
Այս առաջարկվող օրենքը արդեն հասցրել է ենթարկվել քննադատության դրսում և Իտալիայի մի շարք ակտիվիստների կողմից։ Վերջիններս նշում են, որ օրենքը հակասում է ինտերնետում խոսքի ազատության, արտահայտվելու իրավունքին և որ օրենքը ստեղծվում է նպատակ ունենալով կասեցնել լրատվամիջողների անցանկալի լուսաբանումները կապված վարչապետ Սիլվիո Բերլուսկոնիի հետ։
«Բոլոր նրանք, ովքեր չեն հավանել որևէ բլոգի կամ օնլայն պարբերականի կամ ավելի հավանական է Wikipedia –ի բովանդակությունը, կարող են ուղղակի դիմել հրապարակողին ուղղումների համար։ Եվ այս պահանջը դրվում է անգամ առանց քննարկելու իրավունքի, արդյոք դիմողը ճիշտ է թե ոչ։ Եվ այս պահանջը միանշանակ խոսքի ազատության և Wikipedia-ի անկախության իրավունքի խախտում է»,- ասում է Wikipedia-ն՝ նշելով, որ ողջ օրենքը հակասում է Wikipedia-ի կանոններին։ «Բոլոր այս տարիների ընթացքում Wikipedia-ի օգտագործողները միշտ ազատ են եղել դիտելու, խմբագրելու իրավունքում։ Wikipedia-ն չունի խմբագրական կազմ, բոլորը ազատ են ուղղումներ անելու, բովանդակություն ավելացնելու և ջնջելու մեջ»,-ավելացրել է Wikipedia-ն։
Հանրահայտ էլեկտրոնային հանրագիտարանը տարածել է իր այս հաղորդագրությունը մի շարք լեզուներով և բացի դրանից հայտարարել է ստորագրահավաք՝ նախաձեռնված իտալացի օգտագարոծողների կողմից։ Ստորագրահավաքն ուղղված է իտալացիներին՝ ստորագրելու ընդդեմ այս օրենքի և փրկելու Wikipedia –ն։

Wikipedia said it was hiding the Italian edition of the online encyclopedia to protest against a proposed new rule in the country, that will require websites to publish corrections within 48 hours of content being found objectionable, without review, IDG News Service reports.
The new rule, being debated in parliament this week, would oblige online publications to publish a correction within 48 hours of receiving a request, or risk a €12,000 (US$16,000) fine. The proposal requires websites to publish a correction of any content that an applicant deems detrimental to his/her image.
The proposed rule has already come in for criticism from a number of activists in Italy and abroad, who claim it will curb freedom of expression on the web, and in the immediate term may be used to curb adverse media coverage of the controversial Prime Minister Silvio Berlusconi. Unfortunately, the law does not require an evaluation of the claim by an impartial third judge, said Wikipedia.
Anyone who feels offended by any content published on a blog, an online newspaper and, most likely, even on Wikipedia, can directly request to publish a "corrected" version, Wikipedia said. The obligation to publish on its site a correction as is, without even the right to discuss and verify the claim, is an unacceptable restriction of the freedom and independence of Wikipedia, to the point of distorting the principles on which the free encyclopedia is based, it added.
"During all these years, the users of Wikipedia (and we want, once more, to point out that Wikipedia does not have an editorial staff) have always been available to review – and modify, if needed – any content deemed to be detrimental to anyone, without harm to the Project's neutrality and independence," it said.
A separate petition online initiated by users of the online encyclopedia asks Italians to sign against the bill and save Wikipedia.