«Եվրասիա համագործակցություն» հիմնադրամը տեղեկացնում է, որ վաղը Մոսկվայի տանը կկայանա «Դպրոցական բլոգ» նախագծի ամփոփիչ միջոցառումը: Նախագիծը իրականացվել է ԱՄՆ ՄԶԳ աջակցությամբ իրականացվող «Լրատվության այլընտրանքային ռեսուրսներ» ծրագրի շրջանակներում` Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամի միջոցով:
Ստանալով համապատասխան համակարգչային գիտելիքներ՝ դպրոցական երեխաները Երևանից և Հայաստանի այլ քաղաքներից՝ Ալավերդի, Էջմիածին, Դիլիջան, բլոգի միջոցով բարձրաձայնել են բլոգում իրենց հուզող խնդիրները՝ ուսուցիչ-աշակերտ հարաբերություններ, բռնություն, դրամահավաք, խտրականություն գնահատականների հարցում, սեր, ընկերություն և այլ թեմաներ: «Դպրոցական բլոգը» մեկնարկել է 2011-ի մարտին:
Կարճ ժամանակում բլոգը ձեռք է բերել լայն ճանաչում համացանցում: Այսօր արդեն այն ունի ամսական 8.000-10.000 այցելու:
Բլոգն ունի նաև ուսուցողական բնույթ. բլոգում գործող «հոգեբանի անկյուն» և «դպրոցականի իրավունք» էջերը, որոնք վարում են մասնագետ հոգեբանն ու լրագրողը, նպատակ ունեն կրթելու երեխաներին իրենց իրավունքների իմացության հարցում, օգնելու նրանց տարբեր իրավիճակներում ճիշտ որոշումներ կայացնել և հաղթահարել խոչընդոտները:
«Դպրոցական բլոգ» նախագծի ամփոփիչ միջոցառմանը ներկա են լինելու բլոգի մասնակից երեխաները, ովքեր կստանան մրցանակներ: Ամենահամարձակ դպրոցականը կստանա նեթբուք: Միջոցառումը կամփոփի նաև պատմվածքի բաց մրցույթի արդյունքները, որը հայտարարվել էր «Դպրոցական բլոգ» նախագծի շրջանակներում:
«Դպրոցական բլոգ»-ին աջակցել են «Հետք» էլեկտրոնային թերթը և «Վորլդ Վիժն Հայաստան»» կազմակերպությունը:

5 Октябрь 2011 - 11:52 AMT
Фонд “Сотрудничество Евразия” сообщает, что 6 октября в Доме Москвы состоится итоговое мероприятие проекта “Школьный блог”. Проект реализован в рамках программы “Альтернативные ресурсы СМИ” при содействии Агентства международного развития США и при посредничестве Фонда “Сотрудничество Евразия”.
Получая соответствующие компьютерные знания, школьники Еревана и других городов Армении: Алаверди, Эчмиадзина, Дилижана, с помощью блога поднимают интересующие их проблемы, такие, как отношения между учителями и учениками, насилие, сбор денег в школе, дискриминация, любовь, дружба и другие темы. “Школьный блог” был основан в 2011 году.
В короткий срок блог приобрел широкую известность в сети. В настоящее время у него уже насчитывается от 8000 до 10 000 посетителей ежемесячно.
Блог носит обучающий характер: действующие в блоге страницы “уголок психолога” и “право школьника”, которые ведут профессиональный психолог и журналист, преследуют цель – рассказать школьникам об их правах, помочь им в принятии правильных решений в различных ситуациях, в преодолении препятствий.
На итоговом мероприятии проекта “Школьный блог” будут присутствовать школьники, участники блога, которым будут вручены призы. Самый смелый школьник получит нетбук. Мероприятие также подведет итоги открытого конкурса на лучший рассказ, который был объявлен в рамках проекта “Школьный блог”.