Walt Disney ընկերությունը որոշել է եռաչափ (3D) ֆորմատով վերաթողարկել չորս հայտնի և սիրված մուլտֆիլմ։ Այս որոշմանը ընկերությունը հանգել է «Առյուծ Արքա» մուլտֆիլմի 3D ֆորմատով վերաթողարկումից հետո, որի շնորհիվ ընկերությունը շահել էր մոտ 80 միլիոն դոլար։ Այս մասին գրում է Mashable-ը։
Ճիշտ է, 80 միլիոն դոլարը շատ քիչ գումար է` համեմատած Pixar-ի «Up» 3D մուլտֆիլմի շահույթի` 730 միլիոն դոլարի հետ։ Սակայն 80 միլիոն դոլարը մեծ գումար է համեմատած մուլտֆիլմի պատրաստման համար ընկերության փոքր ներդրումների հետ, հատկապես երբ մուլտֆիլմը երկրորդ անգամ էին դիտում շատերը։
Եվ այսպես, Walt Disney-ի նախատեսած եռաչափ ֆորմատով վերաթողարկվող մուլտֆիլմերն են «Գեղեցկուհին և հրեշը» (թողարկման օրը` հունվար 31, 2012), «Նեմոյին որոնելիս» ( սեպտեմբեր 14, 2012), «Հրեշները» (հունվար 18, 2013) և «Փոքրիկ ջրահարսը» (սեպտեմբեր 13, 2013)։
«Մեծ պատմությունները և մեծ հերոսները հավերժ են, և Disney-ը բախտավոր է, որ դրանք երկուսն էլ ունի»,- ասել է Walt Disney-ի նախագահ Ալան Բերգմանը։ «Մենք շատ ոգևորված ենք ամեն տարիքի մեր լսարանին մատուցել ևս մեկ հնարավորություն դիտելու սիրելի մուլտֆիլմերը եռաչափ ֆորմատով, իսկ երիտասարդ սերնդի համար սրանք առաջին անգամ կցուցադրվեն մեծ էկրաններին»,- հավելել է նա։

Disney is planning to re-release a cadre of its most popular and beloved animated films in 3D. The decision followed close on the heels of the re-release of the Lion King in 3D. That film is close to crossing the $80 million mark, according to Disney.While $80 million may not seem like much Pixar’s Up made more than $730 million – it’s a ton of cash considering the studio’s minimal investment and the fact that most people have already seen the movie.
The extra cash in-hand has helped greenlight at least four other films including Beauty and the Beast (Jan. 31, 2012), Finding Nemo (Sept. 14, 2012), Monsters, Inc. (Jan. 18, 2013) and The Little Mermaid (Sept. 13, 2013).
Cynics will be quick to call this a money-grab if the films are simply ported to 3D. Disney is staying as optimistic as possible about continued success through the rest of its 3D adaptations.
“Great stories and great characters are timeless, and at Disney we’re fortunate to have a treasure trove of both,” says Alan Bergman, president of The Walt Disney Studios. “We’re thrilled to give audiences of all ages the chance to experience these beloved tales in an exciting new way with 3D – and in the case of younger generations, for the first time on the big screen,” Mashable quoted him as saying.