Մահացել է Apple ընկերության հիմնադիր և նախկին գլխավոր տնօրեն 56-ամյա Սթիվ Ջոբսը։ Նա տառապում էր ենթաստամոքսային գեղձի քաղցկեղից։ Այս մասին հայտնում է Lenta.ru-ն։
«Այսօր ողջ աշխարհը կորցրեց հանճարի, յուրօրինակ և հիանալի անձնավորության։ Բոլոր նրանց, ում բախտ է վիճակվել ճանաչել և աշխատել Սթիվ Ջոբսի հետ, կորցրել են լավ ընկերոջ։ Սթիվ Ջոբսը թողել է մի ընկերություն, որը կարող էր ստեղծել միայն այնպիսի մարդ, ինչպիսին ինքն էր։ Նրա հոգին միշտ կղեկավարի մեր գործողություները»,- ասվում է Apple ընկերության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Սթիվ Ջոբսը հիմնադրել է Apple ընկերությունը 1976-ին Սթիվ Վոզնյակի և Ռոնալդ Ուեյնոմի հետ։ 1985-ին նա դուրս է եկել ընկերությունից ղեկավարության հետ հակասությունների պատճառով։ 1986-ին նա հիմնում է հանրահայտ Pixar անիմացիոն ստուդիան, որի ակցիաների 50%-ը հետագայում գնում է Walt Disney ընկերությունը և այդպես Սթիվ Ջոբսը դառնում է նաև Walt Disney-ի բաժնետոմսերի 7%-ի բաժնետեր։
1997-ին Սթիվ Ջոբսը վերադառնում է Apple ընկերություն և 2000-ին նշանակվում գլխավոր տնօրեն։
2011-ին Սթիվ Ջոբսը երկարաժամկետ արձակուրդից հետո հեռացավ Apple-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնից քաղցկեղով տառապելու պատճառով։ Apple-ը և ինքը` Ջոբսը չհայտնեցին նրա` պաշտոնից հեռանալու պատճառների մասին, սակայն լրագրողները և բլոգերները պատճառը համարեցին նրա հիվանդությունը` ենթաստամոքսային գեղձի քաղցկեղը, որով Սթիվը տառապում էր 2003-ից։ Ըստ լուրերի` նա երկար ժամանակ բուժվում էր քաղցկեղից, դա էր պատճառը երկարաժամկետ արձակուրդի։ Նորանշանակ գլխավոր տնօրեն դարձավ Թիմ Քուքը։
Հեռանալով գլխավոր տնօրենի պաշտոնից` նա գրել էր. «Ես միշտ ասել եմ, որ եթե գա այն օրը, երբ ես չկարողանամ իմ պարտականությունները կատարել և գլխավոր տնօրենի որակական սպասումները չապահովեմ, ես առաջինը կհայտնեմ այդ մասին։ Ցավոք, այդ օրը եկել է»։
2008-ին Սթիվ Ջոբսը զգալի քաշ էր կորցրել, իսկ 2009-ին հայտնի դարձավ, որ Սթիվը ծանր վիրահատություն է տարել` լյարդի փոխպատվաստում։
Apple-ը համարվում է խոշոր ՏՏ ընկերություն համաշխարհային շուկայում` ավելի քան 300 միլիարդ դոլար շահույթով։ Apple-ը արտադրում է Mac համակարգիչներ, MacBook նոթբուքներ, iPhone հեռախոսներ, iPod մեդիա փլեյերներ, iPad պլանշետային համակարգիչներ։

6 Октябрь 2011 - 04:58 AMT
Экс-гендиректор компании Apple Стив Джобс умер в возрасте 56 лет. Об этом сообщает Lenta.ru со ссылкой на компанию Apple.
"Сегодня весь мир потерял гения и замечательного, неординарного человека, а те, кому повезло лично знать и работать со Стивом, лишились друга и наставника. Стив Джобс оставил после себя компанию, которую было под силу создать только человеку его масштаба. Его дух будет всегда руководить нашими действиями", – говорится в сообщении на сайте Apple.
Стив Джобс основал компанию Apple в 1976 году вместе со Стивом Возняком (Steve Wozniak) и Рональдом Уэйном (Ronald Wayne). В 1985 году он ушел оттуда из-за разногласий с высшим руководством корпорации, а в 1997 году вернулся и с 2000 года сам стал ее генеральным директором.
В августе 2011 года Стив Джобс после продолжительного отпуска покинул пост главы Apple. Гендиректором компании стал Тим Кук (Tim Cook), замещавший Джобса с 17 января 2011 года, когда тот ушел в отпуск по болезни. При этом Стив Джобс был избран председателем совета директоров Apple.
В своем письме к сотрудникам компании Джобс тогда заявил: "Я всегда говорил, что если наступит тот день, когда я не смогу больше соответствовать своим обязанностям и ожиданиям в качестве генерального директора, я первым сообщу вам об этом. К сожалению, этот день настал".
Apple и сам Джобс не сообщали о причинах, сделавших невозможным возвращение менеджера к руководству компанией. Однако журналисты и блогеры сошлись во мнении, что причиной такого решения стало состояние здоровья Джобса.
Стив Джобс неоднократно испытывал проблемы со здоровьем. В 2003 году у Стива Джобса был обнаружен рак поджелудочной железы, который удачно прооперировали в 2004 году. В 2008 году Джобс сильно похудел, что спровоцировало слухи о возможном рецидиве рака поджелудочной железы. Летом 2009 года стало известно, что Джобс перенес операцию по пересадке печени.
Apple является крупнейшей IT-компанией мира с рыночной капитализацией более 300 миллиардов долларов. В 2010 году она отобрала это звание у Microsoft. Apple выпускает компьютеры Mac и ноутбуки MacBook, а также линейку портативных устройств, в которую входят смартфоны iPhone, плееры iPod и планшет iPad.