Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը սեպտեմբերի վերջում Մակեդոնիա կատարած այցի ժամանակ առաջարկել է իր երկրի բյուջեից զգալի նյութական նվիրատվություն հատկացնել Մակեդոնիայի ֆուտբոլի հավաքականին Հայաստանի թիմին հաղթելու համար:
Այդ մասին, հղում անելով իր աղբյուրներին Մակեդոնիայի խորհրդարանում, հայտնում է sovetunion.ru-ն: Ըստ տեղեկատվության, իր առաջարկն Էրդողանն արել է Մակեդոնիայի խորհրդարանի ներկայացուցիչ Տրայկո Վելյանոսի հետ մասնավոր զրույցում: Ինչպես կարծում են փորձագետները, Էրդողանի նման շահագրգռվածությունը նրանում, որ Հայաստանը պարտվի, բացատրվում է նրանով, որ Թուրքիան ցանկանում է խուսափել Հայաստանի արագ տեմպերով աճող հավաքականի հետ հանդիպումից Եվրո-2012 եզրափակչի համար հարակից խաղերում:
Հոկտեմբերի 7-ին Երևանի Վազգեն Սարգսյանի անվան հանրապետական մարզադաշտում Հայաստանի հավաքականը կընդունի Մակեդոնիային: Հայկական թիմը իրական շանս ունի ոչ միայն մասնակցելու եզրափակչի համար հարակից խաղերին, այլ, նաև բարենպաստ պայմանների դեպքում, զբաղեցնել առաջին տեղը B խմբում: Թուրքիայի հավաքականը ևս հավակնում է հարակից խաղերին մասնակցելուն: Թուրքական թիմը 14 միավոր է հավաքել A խմբում և զբաղեցնում է երկրորդ տեղը:

Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган в ходе состоявшегося в конце сентября визита в Македонию сделал предложение выделить из бюджета своей страны солидное материальное вознаграждение сборной Македонии по футболу, в случае ее победы над сборной Армении.
Об этом со ссылкой на источники в парламенте Македонии передает sovetunion.ru. Согласно информации, свое предложение Эрдоган сделал в ходе приватной встречи с представителем парламента Македонии Трайко Веляноси. Как полагают эксперты, подобная заинтересованность Эрдогана в поражении сборной Армении исходит из желания правящих кругов Турции избежать встречи сборной Турции с быстро прогрессирующей сборной Армении в стыковых матчах за право играть в финале чемпионата Европы 2012 года.
7 октября в Ереване на республиканском стадионе имени Вазгена Саркисяна сборная Армении в рамках отборочного этапа чемпионата Европы примет Македонию. У армянской команды есть реальный шанс не только попасть на стыковые матчи за право выхода в финальную часть EURO-2012, но и, при определенных условиях занять первое место в группе В. Сборная Турции тоже является претендентом на участие в стыковых матчах за право Турецкая команда в группе А набрала 14 очков и занимает второе место.