Հոկտեմբերի 7-ին Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը տեղի կունենա «Վերադարձի» դասական երաժշտության հինգերորդ փառատոնի հերթական համերգը:
Հայ ունկնդրին կներկայանա դաշնակահար, միջազգային մրցույթների դափնեկիր Աշոտ Խաչատուրյանը (Գերմանիա): Ծրագրում հնչելու են Դ.Սկարլատիի սոնատները, Յ.Հայդնի Սոնատ N 52-ը, Ֆ.Շոպենի Բալլադ N1-ը, Լ.վ.Բեթհովենի Սոնատ N 11-ը և Ս.Ռախմանինովի «Երաժշտական ակնթարթը»:
Աշոտ Խաչատուրյանը ծնվել է 1984-ին` երաժիշտների ընտանիքում: 5 տարեկան հասակից հաճախել է դաշնամուրի դասընթացների` Վալենտինա Նիկոլաևայի մոտ: 8 տարեկանում առաջին անգամ ելույթ է ունեցել նվագախմբի հետ` կատարելով Ջ.Գերշվինի «Երկնագույն ռապսոդիան» :Մոսկվայի Սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ` Վալերի Պոլյանսկու ղեկավարությամբ, 10 տարեկանում հանդես է եկել որպես մենակատար: 2001-ին Մոսկվայի Մեծ Թատրոնի բեմում հանդես է եկել Ս.Ռախմանինովի 2-րդ և 3-րդ կոնցերտների կատարմամբ` արժանանալով հանդիսատեսի և երաժշտագետների բարձր գնահատանքին:
«Վերադարձի» դասական երաժշտության հինգերորդ փառատոնը կամակերպել է «Արվեստների պատկերասրահ» մշակութային հիմնադրամը` ՀՀ Նախագահի Տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո և ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության բացառիկ հովանավորությամբ:

7 октября в Доме камерной музыки им. Комитаса состоится очередной концерт 5-го международного фестиваля классической музыки.
Перед армянским зрителем выступит пианист, лауреат международных конкурсов Ашот Хачатурян (Германия). В программе прозвучат сонаты Д. Скарлатти, Соната N 52 Гайдна, Баллада N1 Шопена, Соната N11 Бетховена, “Музыкальное мгновение” Рахманинова.
Ашот Хачатурян родился в 1984 году в семье музыкантов. С пяти лет посещал уроки фортепиано у Валентины Николаевой. В 8 лет впервые выступил с оркестром, исполнив “Голубую рапсодию” Дж. Гершвина. В 10 лет выступил в качестве солиста, выступая с Симфоническим оркестром Москвы под руководством Валерия Полянского. В 2001 году на сцене Большого театра исполнил 2-й и 3-й концерты С. Рахманинова, выступал с такими выдающимися музыкантами, как Юрий Башмет, Миша Майский, Иван Монигетти, Захар Брон.
Фестиваль “Возвращение” организован культурным фондом “Галерея искусств” и пройдет под патронажем первой леди РА Риты Саргсян. Спонсором фестиваля выступит компания “ВиваСелл-МТС”.