Հոկտեմբերի 10-11-ը Հայաստանում Արմենիա Մարիոթ հյուրանոցում «ԱրմԹեք կոնգրես 2011» Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների 4-րդ ամենամյա համաժողովը կանցկացվի ՀՀ անկախության 20-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում և կկրի «Սովորել անցյալից, բացահայտել ապագան» խորագիրը։ Այս մասին այսօր հայտնեցին Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը, «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը և «Վիասֆեր Տեխնոպարկի» նախագահ Թոնի Մորոյանը։
Համաժողովը նպատակ ունի աջակցել Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացմանը՝ խթանելով գործարար կապերի ամրապնդումը և ներդրումների հետագա աճը։
Համաժողովին հանդես կգան ներկայացուցիչներ Հայաստանից, ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանից, Եվրոպայից, ԱՊՀ մի շարք երկրներից խոշորագույն ընկերությունների ներկայացուցիչներ։ Բագրատ Ենգիբարյանը մասնավորապես առանձնացրեց HP, INTEL, D-Link հանրահայտ ընկերությունների ներկայացուցիչների պատվիրակությոնների այցելությունը Հայաստան։ Ըստ նրա՝ համաժողովի ընթացքում քննարկելու են Հայաստանում տեխնոլոգիական միջավայրի ստեղծմանը վերաբերող հարցեր։
«Մենք պետք է ստեղծենք համապատասխան միջավայր կրթական հարցերի լուծման համար և այլ մարտահրավերներին դիմակայելու համար։ Շատ կարևոր է նաև էլեկտրոնային հասարակության միջավայրի ստեղծումը, որտեղ մենք կտեսնենք, թե ինչպես է ՏՏ զարգացումն անդրադառնում մարդկանց առօրյայի վրա»,-նշեց Բագրատ Ենգիբարյանը։
«ԱրմԹեք 2011»-ի ընթացքում տասը ընկերությունների հնարավորություն է տրվելու ներկայացնել ծրագրեր և ընտրված լավագույն 5-ը՝ յուրաքանչյուրը, շահելու են 15 000 դոլարի դրամաշնորհներ։
Ըստ Թոնի Մորոյանի՝ «ԱրմԹեք»-ների ամենամեծ ձեռքբերումն այն է, որ Հայաստանը ԱՄՆ-ի Սիլիկոնային հովտում արդեն հայտնի է և ցանկցած կազմակերպություն գիտի Հայաստանի ՏՏ պոտենցիալի մասին և ցանկություն ունի մասնակցելու «ԱրմԹեք»-ին։ Ըստ նրա՝ «ԱրմԹեքն» ամբողջությամբ կայացած է։
Համաժողովը կազմակերպվում է ՀՀ կառավարության, ՁԻՀ-ի, «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության, «Վիասֆեր Տեխնոպարկի», Հայկական զարգացման գործակալության, ՏՏ ձեռնարկությունների միության և «Յունիքոմփ» ընկերության աջակցությամբ։ Գլխավոր հովանավորն է «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերությունը։
«ԱրմԹեք Կոնգրես»-ը առաջին անգամ անցկացվել է 2007-ին ԱՄՆ-ի Կալիֆորնիա նահանգի Սան Ֆրանցիսկո քաղաքում։ Ապա հաջորդել են «ԱրմԹեք Կոնգրես» 2008-ը Երևանում և 2009-ը` ԱՄՆ-ում։ Իսկ 2010-ին կազմակերպվել է սեմինար-հանդիպում Երևանում՝ կոնգրեսի հետագա ռազմավարության քննարկման նպատակով։

10-11 октября в Армении в Ереване в рамках мероприятий, посвященных 20-летию независимости Армении, состоится 4-ый ежегодный бизнес-форум по высоким технологиям «АрмТек Конгресс-2011», который пройдет под девизом «Учиться у прошлого, открывать будущее». Об этом 6 октября заявили директор Фонда «Инкубатор предприятий» Баграт Енгибарян, исполнительный директор «Synopsys Armenia» Овик Мусаелян и председатель технопарка «Виасфер» Тони Мороян.
Цель форума – содействовать развитию высоких технологий в Армении, стимулировать укрепление международных бизнес-связей и способствовать привлечению новых инвестиций.
В конгрессе «АрмТек 2011» примут участие представители HP, INTEL и других крупных компаний из Армении, США, России, Европы и других стран. По словам Баграта Енгибаряна, в ходе форума будут обсуждены вопросы создания технологической среды в Армении.
«Мы должны создать соответствующую среду для решения образовательных программ. Очень важно также создание среды электронного общества, в котором мы увидим, как развитие ИТ отражается на повседневной жизни людей»,- отметил Баграт Енгибарян.
В ходе «АрмТек 2011» 10 компаниям будет дана возможность представить свои программы, 5 лучших программ выиграют денежные призы в размере 15 000 долларов.
По мнению Тони Морояна, самым большим достижением «АрмТек» всех этих лет является то, что Армения стала известной в «Силиконовой долине», и любая из известных компаний знает о потенциале сферы ИТ в Армении и желает участвовать в «АрмТек». По его словам, «АрмТек» можно считать полностью состоявшимся мероприятием.
Форум будет организован при содействии правительства РА, Фонда «Инкубатор предприятий», компании «Synopsys Armenia», технопарка «Виасфер», Агентством всеармянского развития, СПИТ и компании «Юникомп». Генеральный спонсор – компания «ВиваСелл-МТС».
Впервые «АрмТек» был проведен в 2007 году в Сан-Франциско штата Калифорния в США. Затем последовали «АрмТек Конгресс» 2008 года в Ереване, 2009 – в США. А в 2010 году был организован семинар-встреча в Ереване с целью обсуждения дальнейшей стратегии конгресса.