Ֆրանսիայի նախագահի հետ միասին Հայաստան է ժամանել նաև հայազգի ֆուտբոլիստ, Ֆրանսիայի հավաքականի կազմում աշխարհի և Եվրոպայի չեմպիոն Յուրի Ջորկայեֆը: «Զվարթնոցի» միջազգային օդանավակայանում պատվիրակությանը դիմավորել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Ֆուտբոլիստը Հայաստանում է արդեն չորրորդ անգամ: «Ես շատ ուրախ եմ, որ հերթական անգամ Հայաստանում եմ: Ես անմիջապես ընդունեցի Սարկոզիի` Հայաստանում նրան ուղեկցելու առաջարկը»,- ասել է Հայաստանի պատվավոր քաղաքացին:
Խոսելով Սարկոզիի այցի մասին Երևան` Ջորկայեֆը հույս է հայտնել, որ այն դրական ազդեցություն կունենա երկու երկրների հարաբերությունների վրա: «Այս այցը բարեկամական նշան է»,- ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է հոկտեմբերի 7-ին Հայաստանի և Մակեդոնիայի հավաքականների միջև հանդիպմանը, Յուրի Ջորկայեֆը հուս է հայտնել, որ Հայաստանի հավաքականը հաղթանակ կտանի:

1998 FIFA World Cup and Euro 2000 winner, Armenian –born midfielder Youri Djorkaeff arrived in Yerevan on October 6 as a part of French delegation, accompanying Nicolas Sarkozy.
“I’m glad to be a part of the delegation, which gave me a chance of yet another visit to Armenia,” the honorable citizen of Armenia said.
Djorkaeff expressed a hope for the visit of French President to further strengthen bilateral ties. “The visit is a clear sign of friendship between the two countries,’ he noted.
In conclusion, Djorkaeff wished victory to Armenian team in the oncoming EURO 2012 qualifier vs. Macedonia.