«Ես երկու տարի աշխատել եմ Թուրքիայում և ծանոթ չեմ այդ երկրի ո'չ վարչապետի, ո'չ էլ այլ մեկի հետ»,- հոկտեմբերի 6-ին Երևանում հայտնել է Մակեդոնիայի ֆուտբոլի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Ջոն Տոշակը: Նախօրեին տեղեկատվություն էր տարածվել այն մասին, որ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը առաջարկել է իր երկրի բյուջեից նյութական պարգև հատկացնել Մակեդոնիայի ֆուտբոլի հավաքականին, եթե վերջինս հաղթի Հայաստանի հավաքականին:
Տեղեկատվության համաձայն, Էրդողանն իր առաջարկը, իբր, կատարել է Մակեդոնիայի խորհրդարանի ներկայացուցիչ Տրայկո Վելյանոսիի հետ մասնավոր հանդիպման ժամանակ: Ինչպես ենթադրում են փորձագետները, Էրդողանի նման շահագրգռվածությունը Հայաստանի հավաքականի պարտությամբ բխում է Թուրքիայի իշխող շրջանակների ցանկությունից` խուսափել Եվրոպայի 2012թ. առաջնության եզրափակչում խաղալու իրավունքի համար Հայաստանի առաջադիմող հավաքականի հետ Թուրքիայի հավաքականի հանդիպումից:
Հայաստանի և Մակեդոնիայի հավաքականները կհանդիպեն հոկտեմբերի 7-ին Եվրոպայի 2012թ. առաջնության ընտրական մրցաշարի շրջանակում: B խմբում հայկական ընտրանին 14 միավորով 3-րդ տեղում է, իսկ Մակեդոնիան 7 միավորով` 5-րդում:

“Я два года работал в Турции и не знаком ни с премьер-министром этой страны, ни с кем- то другим”, – 6 октября в Ереване заявил главный тренер сборной Македонии по футболу Джон Тошак. Накануне распространилась информация, что премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган предложил выделить из бюджета своей страны материальное вознаграждение сборной Македонии по футболу в случае ее победы над сборной Армении.
Согласно информации, якобы свое предложение Эрдоган сделал в ходе приватной встречи с представителем парламента Македонии Трайко Веляноси. Как полагают эксперты, подобная заинтересованность Эрдогана в поражении сборной Армении исходит из желания правящих кругов Турции избежать встречи сборной Турции с быстро прогрессирующей сборной Армении в стыковых матчах за право играть в финале чемпионата Европы 2012 года.
Сборные Армении и Македонии встречаются 7 октября в рамках отборочного этапа чемпионата Европы 2012 года. В группе В армянская команда с 14 очками занимает 3 место, а Македония с 7 очками на 5 месте.