Հայլենդ սոցիալական ցանցը ԴիջիԹեք 2011 տեխնոլոգիական ցուցահանդեսին ներկայանում է իր նոր սոցիալական-քաղաքական «Ուրիշ Հայաստան» խաղով, որը ցանցում մեկ օր է, ինչ գործարկվել է:
Խաղին կարող է մասնակցել Հայլենդի յուրաքանչյուր օգտագործող: Յուրաքանչյուր խաղացող կարող է ցանկության դեպքում ստեղծել կուսակցություն, ընդգրկվել 131 ԱԺ պատգամավորների շարքերը և անգամ դառնալ նախագահ: Հայլենդ նախագծի ղեկավար Արտաշես Մկրտչյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին ներկայացրեց խաղը.
«Մասնակցելով խաղին հնարավոր է ազատ արտահայտել քաղաքական կարծիքներ, կազմել օրենքներ ու նախագծեր, միավորել համախոհներին, դառնալ պատգամավոր և նախագահ: Խաղի ընդհանուր տևողությունը 2 ամիս է»,- ասաց նա:
«Ուրիշ Հայաստան» խաղը եռալեզու է՝ հայերեն, ռուսերեն և անգլերեն: Խաղի կարգախոսն է՝ «Սա այն Հայաստանը չէ, որտեղ դու ապրում ես, սա այն Հայաստանն է, որը դու ես ստեղծում»:
Խաղի ամենակարևոր հատկությունն այն է, որ այն պարզապես կարծիքներ և օրենքներ մշակելու տեղ չէ: Արտաշես Մկրտչյանի խոսքով այն իրական հնարավորություն է փոխել երկրի ապագան: Խաղի յուրաքանչյուր շրջանում ընդունված օրենքները համախմբվում են և դիտարկման են ուղարկվում ՀՀ Ազգային Ժողով:

7 Октябрь 2011 - 11:39 AMT
Социальная сеть Hayland на технологической выставке “DigiТec 2011” представлена своей социально-политической игрой “Другая Армения”, которая всего лишь день как задействована в сети.
В игре может принять участие каждый пользователь Hayland. При желании каждый может создать партию, стать одним из 131 депутата НС и даже стать президентом. Руководитель проекта Hayland Арташес Мкртчян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net рассказал об игре: “Участвуя в игре, можно свободно выражать свои политические взгляды, составлять проекты и законы, объединять единомышленников, стать депутатом или президентом. Общая продолжительность игры – 2 месяца”.
Игра “Другая Армения” выходит на трех языках: армянском, русском и английском. Девиз игры – “Это не та Армения, в которой ты живешь, это та страна, которую ты создаешь”.
Самым важным свойством игры является то, что она не просто дает возможность попробовать создавать законы или выражать мнение. По словам Арташеса Мкртчяна, она обладает реальной возможностью изменить будущее страны. На каждом этапе игры принятые законы группируются и отправляются на рассмотрение в Национальное собрание РА.