Հայաստանի հավաքականը Վազգեն Սարգսյանի անվան հանրապետական մարզադաշտում Եվրոպայի 2012թ. առաջնության ընտրական մրցաշարում ընդունեց Մակեդոնիայի հավաքականին: Հանդիպման առաջին իսկ րոպեներից զգացվում էր, որ հայաստանյան ֆուտբոլիստները դաշտ են դուրս եկել մարտական տրամադրությամբ: Նրանք հասկանում են, որ խաղարկվում է Եվրոպայի առաջնության եզրափակիչ փուլի ուղեգիրը: Կենտրոնական պաշտպան Հրայր Մկոյանի որակազրկման և Ռոբերտ Արզումանյանի վնասվածքի պատճառով պաշտպանության կենտրոնում Վալերի Ալեքսանյանի հետ միասին դաշտ է դուրս եկել Արթուր Յուզբաշյանը: Մարտական տրամադրությամբ Հայաստան էին ժամանել նաև մակեդոնացիները, Եվրոպայի 2012թ. առաջնության ընտրական մրցաշարում նրանք այլևս ոչնչին չեն հավակնում և հանդիպման սկզբում մի քանի անգամ գրոհեցին Ռոման Բերեզովսկու դարպասը:
9-րդ րոպեին Յուրա Մովսիսյանի ուժեղ հարվածից հետո գնդակը դիպավ դարպասաձողին: Իսկ հյուրերի հակագրոհի ժամանակ Միրկո Իվանովսին չհասավ գնդակին: Հայ ֆուտբոլիստները սկսեցին նեղել մրցակցին և շատ ժամանակ վերահսկել գնդակը: Սակայն մակեդոնացիներին արդեն հաջողվում էր հասնել Հայաստանի դարպասին: Խաղակեսի կեսին արդեն Հայաստանի պաշտպանության կենտրոնում բաց տեղեր էին հայտնվում, և մակեդոնացիները կարողանում էին հատել դաշտի կենտրոնը: 28-րդ րոպեին Յուրա Մովսիսյանի անկյունային փոխանցումից հետո հաշիվը բացեց Մարկոս Պիզելլին: 6 րոպե անց Հենրիխ Մխիթարյանը, ինչպես սլովակների հետ հանդիպման ժամանակ, մեծ հեռավորությունից գեղեցիկ գոլ իրացրեց` կրկնապատկելով խաղի հաշիվը: Իրացրած գոլերից հետո հայերի մոտ ամեն ինչ սկսեց ստացվել, նրանք սկսեցին շատ ավելի վստահ խաղալ:
Հերթական անգամ իր վարպետությունը ցուցադրեց Բերեզովսկին, որը ետ մղեց Նիիկոլչե Նովեսկու հեռահար հարվածը:

7 Октябрь 2011 - 15:54 AMT
Сборная Армении на республиканском стадионе имени Вазгена Саркисяна в отборочном этапе чемпионата Европы 2012 года приняла сборную Македонии. С первых же минут матча чувствовалось, что армянские футболисты вышли на поле в боевом настроении. Они понимали, что на кон поставлена путевка в финальную стадию чемпионата Европы. Из-за дисквалификации центрального защитника Грайра Мкояна и травмы Роберта Арзуманяна, в центре защиты с Валерием Алексаняном сыграл Артур Юспашян. В боевом настроении в Армению прибыли и македонцы, в отборочном этапе чемпионата Европы они уже ни на что не претендуют, но в начале матча провели несколько атак у ворот Романа Березовксого.
На 9 минуте после сильного удара Юры Мовсисяна мяч угодил в штангу. А во время контратаки гостей Мирко Ивановски не дотянулся до мяча. Армянские футболисты начали теснить соперника и контролировать мяч. Но у македонцев все же получалось подбираться к воротам Армении. В середине тайма уже в центре защиты Армении появлялись открытые места, и македонцы делали проходы.
На 28 минуте после фланговой передачи Юры Мовсисяна счет открыл Маркос Пизелли. 6 минут спустя Генрих Мхитарян, как во время матча со словаками, с дальнего расстояния забил красивый гол, удвоив счет матча. После забитых голов у армян все пошло как по маслу, и они стали действовать намного увереннее.
В очередной раз свой высокий класс продемонстрировал Березовский, отбив дальний удар Николче Новески.