Հայաստան-Մակեդոնիա հանդիպմանը հաջորդած գիշերը Երևանը դեռ երկար չի մոռանա, թեև վերջին ժամանակները հայ ֆուտոբոլիստները մեկ անգամ չէ, որ «երես են տվել» իրենց երկրպագուներին: Տոնակատարություններ ու խրախճանքներ եղան Սլովակիայի նկատմամբ տարած հաղթանակից հետո, բայց այդ հաղթանակը ևս մեկ քայլով Հայաստանի հավաքականին մոտեցրեց EURO-2012-ին:
Հայաստանի հավաքականն ապացուցեց, որ հրաշքներ լինում են և նա ի զորու է հաղթահարել ցանկացած մրցակցի: Երեկ հանրապետական մարզադաշտը լեփ-լեցուն էր: Հավաքականին աջակցում էին բոլորը՝ փոքրից մինչև մեծ, հանրապետության առաջին այրերից մինչև արտասահմանյան հյուրեր:
Դա ևս մեկ անգամ ապացուցում է ֆուտբոլի մոգական ուժը, որը միավորում է ողջ աշխարհի մարդկանց: Սա ուղղակի խաղ չէր, դա ավելին էր, որը մարդկանց պարգևում է ուրախություն և աննկարագրելի զգացմունքներ: Հենց նման զգացմունքներ էին ապրում Հայաստանի հավաքականի երկրպագուները: «Այսօր մեծ օր է, կեցցեք, տղաներ», «Մենք հպարտանում ենք ձեզանով, դուք հերոսներ եք», «Համոզված եմ, որ նման հաղթանակները շատ են լինելու», «Ինչ լավ է, որ ֆուտբոլային խաղից հետո առավոտը սկսվում է «շնորհավորում եմ» բառով». նման շնորհավորանքներ էին Հայաստանի հավաքականի երկրպագուների սոցիալական ցանցերի գրեթե բոլոր էջերում:
Նույնիսկ մակեդոնացի լրագրողները խաղից հետո գովեցին հայկական ընտրանուն և մաղթեցին նրան հաջող ելույթ և ելք ԵԱ եզրափակիչ փուլ:
Հավաքականի մարզիչը և ֆուտբոլիստները շատ համեստ են և չեն սիրում շատ խոսել իրենց հաղթանակի մասին: Նրանք նույնիսկ ինչպես հարկն է չեն նշել հաղթանակը, քանի որ առջևում նրանց սպասվում է կարևոր հանդիպում և չեն ցանկանում թուլանալ: Նրանք լի են լավատեսությամբ և հույսով, որ վերջին խաղում կհաղթեն Իռլանդիային և կկարողանան մտնել Եվրոպայի առաջնություն:
Կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը կարծում է, որ վերջին խաղը նրանց համար շատ բարդ կլինի և նա հույսով է, որ հավաքականին կհաջողվի հաղթանակ տանել և նոր էջ բացել հայկական ֆուտբոլի պատմության մեջ:
Լևոն Հայրապետյանի խոսքով, վերջին հաղթանակները հավաքականին հատուկ դրական ազդակ հաղորդեցին, և նրանք բոլորը պատրաստ են պայքարել մինչև վերջ:
«Իհարկե, Իռլանդիայի հետ վերջին խաղը որոշիչ կլինի և շատ բարդ, բայց ինձ թվում է, որ եթե մեր հավաքականը խաղա այնպես, ինչպես հիմա, ապա կկարողանա հաղթել ցանկացած հավաքականի»,- նշել է կիսապաշտպան Արթուր Եդիգարյանը:
Անկախ նրանից, թե ինչպես կավարտվի Դուբլինում խաղը, ողջ Հայաստանը սկսել է ապրել ֆուտբոլով և զգալ հաղթանակի համը, սիրել իր հավաքականին: Դրա համար մենք երախտապարտ ենք մեր անկրկնելի ֆուտբոլիստներին և, անկասկած, երիտասարդ և տաղանդավոր մարզիչ Վարդան Մինասյանին:
Այնպես որ Հայաստանի հավաքականի բոլոր երկրպագուները պետք է օգնեն իրենց հավաքականին ևս մեկ խաղում, անկախ նրանից, կլինեն նրա հետ Դուբլինում, թե կհետևեն խաղին հեռուստացույցով աշխարհի ցանկացած անկյունից. մեր տղաներին պետք է մեր աջակցությունը և հաղթելու ցանկությունը:

Ночь после футбольного матча Армения-Македония Ереван забудет не скоро, хотя в последнее время армянские футболисты не раз “баловали” своих болельщиков. Празднование и ликования были и после гостевой победы над Словакией, но эта победа еще на один шаг приблизила сборную Армении к EURO-2012.
Сборная Армении доказала, что чудеса бывают и что ей по силам преодолеть любого соперника. Вчера республиканский стадион был заполнен до отказа. Сборную поддерживали все – от мала до велика, от первых лиц республики до иностранных гостей.
Это еще раз доказывает могущественную силу футбола, которая объединяет людей всего мира. Это не просто игра – это нечто большое, что приносит людям радость и непередаваемые ощущения. Именно такие эмоции и переживания переполняли болельщиков сборной Армении. “Сегодня великий день, молодцы, ребята”, “Мы гордимся вами, вы – герои”, “Уверен, что таких побед у нас будет и не раз”, “Kак хорошо, что утро после футбольной игры начинается со слова “поздравляю” – такие поздравления и отзывы были почти на всех страницах социальных сетей всех болельщиков сборной Армении.
Даже македонские журналисты после матча похвалили армянскую сборную и пожелали ей удачного выступления и выхода в финальную стадию ЧЕ.
Сами футболисты и наставник сборной очень скромны и много говорить о своей победе не любят. Они даже, как следует не отпраздновали победу, поскольку впереди их ожидает очень важная встреча и расслабляться не хотят. Они полны оптимизма и надежды, что в последнем матче преодолеют Ирландию и смогут пробиться на Чемпионат Европы.
Полузащитник Генрих Мхитарян считает, что в последнем матче им будет очень трудно, но он надеется, что сборной удастся одержать победу и открыть новую страницу в истории армянского футбола
По мнению же Левона Айрапетяна, последние победы придали сборной положительный импульс, и все они готовы бороться до конца.
“Конечно, последний матч с Ирландией будет решающим и очень сложным, но мне кажется, если наша сборная будет играть так, как сейчас, то сможет преодолеть любую сборную”,- отметил полузащитник Артур Едигарян.
Вне зависимости от того, как завершится матч в Дублине, вся Армения начала жить футболом и чувствовать вкус побед, любить свою сборную и отдавать за нее все. Этим мы благодарны нашим отважным и неповторимым футболистам и, безусловно, молодому и талантливому тренеру Вардану Минасяну.
Так что все болельщики сборной Армении должны помочь своей сборной еще в одном матче вне зависимости, будут ли с ней в Дублине или же будут наблюдать за игрой по телевизору из любой точки земли: нашим ребятам нужна наша поддержка и желание победить.