«ԴիջիԹեք 2011»-ը տարբերվում է բոլոր նախորդ «ԴիջիԹեքներից», քանի որ 115 ընկերություն է ներկայացել, 70%-ով ավելի նախորդ տարվանից, էլ չեմ ասում որ բլոգերների համար տաղավար կա, Արցախի տաղավար կա և այլ բազմապիսի կազմակերպչական բաներ են բարեփոխվել։
Սակայն «ԴիջիԹեք»-ը անհասկանալի պատճառներով «ավանդույթ է» դարձրել մշտական դանդաղ ու միանալու համար գրեթե անհնար ինտերնետը։ Այս փաստն ամոթալի է, չէ՞ որ ասում են «ԴիջիԹեքը» տարվա ամենախոշոր ու նշանավոր ՏՏ իրադարձությունն է, էլ չեմ ասում՝ ՎիվաՍելի «պլատինե» հովանավորության ու այլ ինտերնետ մատակարարների՝ Ucom, GNC Alpha ներկայության մասին:
«ԴիջիԹեք 2011»-ի ժամանակ տեսանելի էին մոտ 10 Wi-Fi ցանցեր, որոնցից 7-ը գաղտնաբառ էին պահանջում, իսկ ազատները՝ ՎիվաՍելի և Ucom-ի չէին միանում կամ եթե միանում էին, ապա speed test-ը error էր գրում, իսմ 30Կբ-անոց ֆայլը՝ Fail to attach էր լինում (անհնար կցել)։
Այսքանից հետո ինչպե՞ս լրագրողները օպերատիվ լուսաբանեն միջոցառումը։ Իհարկե, ապահովված էր ցուցահանդեսի տեղեկատվական գործընկերների առկայությունը, սակայն թե ինչպես այդ տեղեկատվական գործընկերները պիտի նյութեր գրեն և օնլայն հրապարակեն, հայտնի է միայն նրանց «Wi-Fi բռնելու ճիգերին»։
Դե իսկ «ԴիջիԹեքի» մյուս ծայրահեղությունը, որն ամեն տարի ավելի արմատացնում է իր «ավանդույթ» լինելը՝ բուֆետն է։ Մեկ սովորական երշիկով, լոլիկի բարակ շերտով բուտերբրոդն արժե 700 դրամ, դե իսկ բնական և չբնական «թունավոր» հյութերը 300 դրամ, և վերջապես հայերի սիրելի սուրճը՝ 200 դրամ։
Ամեն տարի բոլորը բողոքում են այս երկու խնդիրների առկայությունից՝ մշտապես արժանանալով լուռ արհամարհանքի։

10 Октябрь 2011 - 04:11 AMT
“Дешевый буфет” и “неслыханно быстрый” Интернет уже стали «доброй» традицией выставки “DigiТec 2011”
Выставка “DigiТec 2011” сильно отличалась от предыдущих, поскольку на ней было представлено 115 компаний, то есть на 70% больше, чем в прошлом году, не говоря уже о том, что открылись павильон для блогеров, павильон Арцаха, кроме того, многие организационные вопросы также были решены намного лучше, чем раньше.
Однако “DigiТec 2011” по непонятным причинам сделал традицией низкую скорость Интернета, к которому практически невозможно подключиться. Довольно постыдный факт для такого крупного ежегодного и значительного в сфере ИТ события, не говоря о платиновом спонсорстве компании “ВиваСелл-МТС” и присутствии других провайдеров: Ucom, GNC Alpha и др.
На выставке можно было воспользоваться услугами около 10 Wi-Fi-сетей, 7 из которых требовали ввести код, а свободные не подключались к “ВиваСелл-МТС” и Ucom, а если подключались, то speed test показывал только “error”, а файл объемом 30Кб невозможно было даже “прикрепить” (Fail to attach).
Как может журналист оперативно освещать мероприятие в подобных условиях? И хотя на выставке было обеспечено присутствие информационных партнеров, однако о создании материала и онлайн-публикации не могло быть и речи.
Другим “слабым звеном” “DigiТec 2011”, что, кстати говоря, тоже стало традицией мероприятия, – это его буфет. Обычный бутерброд с колбасой и помидором стоит 700 драмом, натуральный и “ненатуральный” соки – 300 драмов, а такой любимый всеми армянами черный кофе – 200 драмов.
Из года в год все участники и гости жалуются на эти организационные упущения, и каждый год с тем же постоянством эти жалобы игнорируются организаторами выставки.