Այսօր մեկնարկեց «ԱրմԹեք կոնգրես 2011» Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների 4-րդ ամենամյա համաժողովը։ Այն կրում է «Սովորել անցյալից, բացահայտել ապագան» խորագիրը։Համաժողովը մեկնարկեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի ողջույնի խոսքով։ Վարչապետն իր խոսքում պատմեց 2011-ին Հայաստանի ՏՏ ոլորտում իրականացված նախագծերի ու հաջողությունների և ոլորտում գալիք նորամուծությոնների մասին։
«2011-ի նոյեմբերին Երևանի պետական համալսարանի տարածքում կբացվի հայ-հնդկական ուսումնական կենտրոն, որը ստեղծվել է Հայաստանի և Հնդկաստանի կառավարությունների, Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի և հնդկաստանի ՏՏ ընկերության համագործակցությունների շնորհիվ։ Կենտրոնը կծառայի որպես գիտահետազոտական աշխատանքներ իրականացնելու հատուկ միջավայր՝ խթանելով բնապահպանության, օդերևութաբանության ոլորտների հաջողությունները»,-ասաց Տիգրան Սարգսյանը։
Վարչապետը նաև նշեց, որ հանրահայտ D-Link ընկերությունը Գյումրիում բացելու է իր համաշխարհային կենտրոններից մեկը՝ 60 աշխատատեղով։ Նա նաև ավելացրեց, որ ՁԻՀ-ը շահել է ԱՊՀ երկրների համար ֆիննական կառավարության և Nokia ընկերության հայտարարած մրցույթը, որի արդյունքում Հայաստանում իրականացնում է «Մոբայլ լուծումների տարածաշրջանային լաբորատորիա» (mLabECA) ծրագիրը:
«Լաբորատորիան դառնալու է ողջ աշխարհի համար 5-րդ մոբայլ լուծումների լաբորատորիան։ mLabECA-ի նպատակն է ծառայել որպես կենտրոնական օղակ տարածաշրջանում մոբայլ բովանդակության և ծրագրերի բնագավառում գործող նորարարական ընկերությունների մրցունակության բարձրացման համար»,-նշեց վարչապետը։ Տիգրան Սարգսյանի խոսքով, Հայաստանում տարեկան կա առնվազն 1000 ՏՏ ոլորտի մասնագետի պահանջարկ։
«ԱրմԹեք կոնգրես 2011» համաժողովը նպատակ ունի աջակցել Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացմանը՝ խթանելով գործարար կապերի ամրապնդումը և ներդրումների հետագա աճը։
Համաժողովին հանդես կգան ներկայացուցիչներ Հայաստանից, ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Եվրոպայից, ԱՊՀ մի շարք երկրներից խոշորագույն ընկերությունների ներկայացուցիչներ, ինչպիսին են HP-ն, INTE-ը, D-Link-ը և այլն։
Այսօր և վաղը «ԱրմԹեք կոնգրես 2011»-ի շրջանակներում Արմենիա Մարիոթ հյուրանոցում շնորհանդեսներով ելույթ կունենան ՁԻՀ-ի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը, «Յուքոմ» ընկերության տնօրեն Հայկ Եսայանը, «ԱրմենՏել»-ի գործադիր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն, «Մենթորր գրաֆիկս» ընկերության արտադրական գծով գլխավոր տնօրեն Ռիչ Բեքերը և մի շարք այլ ընկերությունների տնօրեններ և ՏՏ ոլոտի մասնագետներ։ Նրանք կխոսեն Հայաստանում ՏՏ ոլորտի զարգացման հեռանկարների, նոր լուծումների, էլեկտրոնային հասարակություն հիմնելու, ՏՏ ոլորտում կրթության դերի և ոլորտին առնչվող մի շարք այլ թեմաների մաիսն։

10 Октябрь 2011 - 08:00 AMT
10 октября в Ереване стартовал 4-ый ежегодный форум высоких технологий “АрмТек Конгресс-2011”, который проходит под девизом “Учиться у прошлого, открывать будущее”.
Форум открылся приветственной речью премьер-министра РА Тиграна Саркисяна. Премьер рассказал о реализованных в 2011 году проектах и успехах в сфере ИТ, а также о будущих нововведениях в данной области.
“В ноябре 2011 года на территории ЕГУ откроется армяно-индийский учебный центр, который создан благодаря сотрудничеству правительств Армении и Индии, Фонду “Инкубатор предприятий”, а также индийской компании, занятой в сфере ИТ. Центр станет особой средой для реализации научно-исследовательских работ, стимулируя успешное развитие таких сфер, как охрана природы, метеорология”,- сказал Тигран Саркисян.
Премьер также отметил, что компания D-Link в Гюмри откроет центр на 60 рабочих мест. Он также добавил, что Фонд “Инкубатор предприятий” выиграл конкурс, объявленный правительством Финляндии и компанией Nokia для стран СНГ, в результате которого он реализует в Армении программу “Региональная лаборатория мобайл-решений” (mLabECA).
“Эта лаборатория станет 5-ой лабораторией мобайл-решений во всем мире. Цель mLabECA – послужить центральным звеном в повышении конкурентоспособности новаторских компаний, занятых в сфере мобайл-программ и содержаний”,- отметил премьер-министр. По словам Тиграна Саркисяна, Армении ежегодно требуется около 1000 специалистов сферы ИТ.
Цель форума «АрмТек 2011» – содействовать развитию высоких технологий в Армении, стимулировать укрепление международных бизнес-связей и способствовать привлечению новых инвестиций. В форуме примут участие представители HP, INTEL и других крупных компаний из Армении, США, России, Европы и других стран.
10 и 11 октября в рамках “АрмТек Конгресс-2011” в гостинице “Армения Мароитт” с презентацией выступят директор Фонда “Инкубатор предприятий” Баграт Енгибарян, директор компании “Ucom” Айк Есаян, генеральный директор компании “АрменТел” Игорь Климко, генеральный директор по производственной части компании “Менторр графикс” Рич Беккер, а также директоры ряда других компаний и специалисты ИТ. Они обсудят перспективы развития сферы ИТ в Армении, новые решения, создание электронного общества, роль образования в сфере ИТ и др.