«Սինոփսիս Արմենիա»-ի մամլո ծառայությունից տեղեկացնում են, որ ընկերությունը նշում է իր ուսումնական դեպարտամենտի (ՍԱՈՒԴ) 10-ամյակը` շնորհավորելով 99 մագիստրոսի և բակալավրի որակավորում ստացած շրջանավարտներին։
ՍԱՈՒԴ-ի հետ համագործակցող Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի (ՀՊՃՀ) և Երևանի պետական համալսարանի (ԵՊՀ) 46 մագիստրոսի և 45 բակալավրի որակավորում ստացած շրջանավարտները հաջողությամբ ավարտել են Սինոփսիսի կրթական ծրագիրը և այժմ պատրաստ են մասնագիտական ճարտարագիտական գործունեությամբ զբաղվել:
Սինոփսիսի նախագահ և գլխավոր օպերացիոն տնօրեն դոկտոր Չի Ֆուն Չանը Սինոփսիսի Նվաճման վկայականներ է հանձնել յուրաքանչյուրին:
Ընկերության ուսումնական դեպարտամենտը պատրաստել է 373 բարձր որակավորում ստացած ճարտարագետի։ Այս պահի դրությամբ, «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերությունը աշխատանքի է ընդունել շրջանավարտների 67%-ին, որոնք կազմում են ընկերության աշխատակազմի 35%-ը: Մնացած շրջանավարտներն աշխատանքի են անցել Հայաստանում գործող այլ ՏՏ ընկերություններում:
Այս տարի ավարտական արարողակարգը համընկնում է ՍԱՈՒԴ-ի և ՍԱՈՒԴ-ի շենքում Միկրոէլեկտրոնիկայի սխեմաների և համակարգերի միջֆակուլտետային ամբիոնի 10-ամյակի հետ: 2001 թվականին հիմնադրված ամբիոնն իրականացնում է Արտադրություն/ԲՈՒՀ համագործակցության նոր կրթական մոդելի կիրառումը` գերմեծ ինտեգրալ սխեմաների /VLSI/ և էլեկտրոնային նախագծման ավտոմատացման /EDA/ ոլորտներում բարձրորակ մասնագետների պատրաստման և միջազգային ճարտարագիտական չափանիշներին լավագույնս համապատասխանելու համար:
«Սինոփսիսը կարևոր է համարում աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիաների զարգացող արտադրության համար անհրաժեշտ ապագա աշխատուժ պատրաստելու գործում»,- ասում է դոկտոր Չանը:
«Ինձ համար ավարտական արարողությունը տարվա ամենանշանավոր օրերից մեկն է: Այսօր 99 ուսանող ապացուցեցին իրենց բացառիկությունը և հիմա անցնելու են կյանքի հաջորդ փուլ», – ասում է Սինոփսիս Արմենիա» գլխավոր գործադիր տնօրեն և Սինոփսիս ընկերության կորպորատիվ մարքեթինգի և ռազմավարական կապերի նախագահ Ռիչ Գոլդմանը:

Synopsys a world leader in software and IP used in the design, verification and manufacture of electronic components and systems, announced that 46 Master’s degree and 45 Bachelor’s degree students from Synopsys’ Armenia Educational Department’s (SAED) partners State Engineering University of Armenia (SEUA) and Yerevan State University (YSU) have successfully completed the Synopsys educational program and now stand ready to begin professional engineering careers, the company said in a press release.
Dr. Chi-Foon Chan, president and chief operating officer at Synopsys, recognized the achievement of the graduates and conferred Synopsys Certificates of Achievement upon each graduate.
This year the Commencement Ceremony takes place in conjunction with the celebration of the 10th year anniversary of SAED and of the SEUA Microelectronic Circuits and Systems Interfaculty Chair located on the SAED premises. Established in 2001, the Chair’s mission is to implement the new educational model of ‘industry-university’ cooperation to train students to become highly qualified in the fields of very large scale integration (VLSI) design and electronic design automation (EDA), and to become well equipped to meet the highest international engineering standards.
In 10 years, SAED has provided the industry with 373 highly skilled engineers. Currently, 67 percent of all graduates have been hired by Synopsys Armenia, accounting for 35 percent of Synopsys Armenia employees, and the rest have found jobs with prestigious IT employers within Armenia.
SAED provides students with a world-class education, offering all the necessary components of a recognized education system.
“Synopsys believes it’s important to help prepare the future workforce for Armenia’s growing high-tech industry,” said Dr. Chan.
“Commencement is one of the most meaningful days of the year for me. Today, 91 students have proven themselves exceptional, and are moving onto the next phase of their lives,” said Rich Goldman, chief executive officer of Synopsys Armenia CJSC, and vice president of corporate marketing and strategic alliances at Synopsys.