«Հայաստանի թիմն լավագույններից մեկն էր մեր խմբում և հաղթանակի հասնել նման հաշվով մեզ համար շատ լավ արդյունք է: Առաջին խաղակեսում Հայաստանը շատ լավ էր խաղում, սակայն, ինչպես ես ասացի խաղից առաջ, մեր ֆուտբոլիստները լավ ռեակցիա և խաղի հանդեպ լավ վերաբերմունք ցույց տվեցին»,-Իռլանդիա-Հայաստան խաղից հետո ասել է իռլանդացիների գլխավոր մարզիչ Ջովաննի Տրապատոնին:
Իտալացի մասնագետը համաձայն չէր այն կարծիքի հետ, որ հաղթանակը պատահական էր Իռլանդիայի համար:
«Գուցե Ռուսաստանի հետ խաղում մեր բախտը բերեց: Կրկնում եմ, Հայաստանը շատ լավ էր խաղում, սակայն, ես չեմ մտաբերում ոչ մի վտանգավոր պահ Շեյ Գիվենի դարպասի մոտ: Նրանք մեզանից լավ էին խաղում, սակայն մենք կարողացանք դուրս գալ իրավիճակից»,-Տրապատոնիի խոսքերն է մեջբերում irishexaminer.com-ը:
Իռլանդացիների մարզիչը նշել է նաև, որ ամենևին չէր երևում, որ հայերը տասը հոգով են խաղում: «Անցումային խաղերում մենք պետք է ավելի լավ խաղանք, հուսով եմ, որ մեր մրցակիցն այնքան ուժեղ չի լինի, որքան Հայաստանը»:
Հոկտեմբերի 10-ին Հայաստանի հավաքականը, մնալով տասը հոգով, Եվրո-2012 ընտրական փուլի վերջին խաղում զիջեց Իռլանդիային 2:1 հաշվով, ուստի ուղեգրի համար պայքարը կշարունակեն Զմրուխտե կղզու ֆուտբոլիստները:

Giovanni Trapattoni wasn’t exactly jumping for joy when he entered the post-match press conference room last night, doubtless conscious that his interrogators would once more be drawing unflattering distinctions between the show and the result, The Irish Examiner reports.
But for the Ireland manager, the quiet satisfaction had been in watching his team, however haltingly, come out on top against a side for which he has developed considerable admiration.
"I think Armenia is one of the best teams in the group and for us it’s a very great result," he said. "In the first half Armenia played very well and it was very difficult to control them. But as I said yesterday, in this game we could see our maturity and how the team has improved. They showed a good reaction and a good attitude.”
Trapattoni was not prepared to accept that Ireland had once more reaped the benefits of a lucky break or three.
"I repeat, Armenia played well but I don’t remember a very difficult situation for Shay Given. I don’t remember him making too many saves. Yes, we were lucky in Russia, I have admitted that, but even though Armenia played better football than us, I don’t remember us being in trouble.
"But I repeat, even with 10 men Armenia played well. I knew they would. They played well against Macedonia, Russia and Slovakia. I saw these games."
Asked if Ireland would need to play better in the play-offs, Trapattoni replied: "Yes, but all opponents are not the same. Maybe our next opponent is not a team as good as Armenia."