Intel ընկերությունը հայտնել է, որ դադարեցնում է հեռուստաչիպերի արտադրությունը և պատրաստվում է չիպեր նախագծել սմարթֆոնների և պլանշետային համակարգիչների համար, հաղորդում է IDG լրատվական ծառայությունը։
Intel-ն իր հեռուստաչիպեր նախագծող ճարտարագետներին նշանակելու է պլանշետային չիպերի նախագծման պատասխանատու, ասել է Intel-ի ներկայացուցիչ Կլաուդին Մանգանոն։
Sony ընկերության հեռուստացույցները ամենահայտնի արտադրանքներն են, որ աշխատում են Intel-ի հեռուստաչիպերով։ Դրանք են CE4100 և CE4200 չիպերը։ Intel-ը նաև հանդիսանում է Widget Channel-ի ստեղծողը։ Սա մի հարթակ է, որ նախագծվել է ինտերնետն ու հեռուստատեսությունը միացնելու նպատակով, որը հայտարարվել էր Yahoo-ի կողմից 2008-ին։
Սակայն Intel-ն ամբողջապես չի հրաժարվում հեռուստաչիպերի նախագծումից, ասել է Կլաուդին Մանգանոն։ «Մենք ունենք մի շարք պատվիրատուներ և շարունակելու են աշխատել նրանց համար և աջակցել, երբ կարիքը զգան»,- նշել է նա։
Intel-ը նաև ասել է, որ ավելի շատ է ներդրումներ կատարելու սմարթֆոնների և պլանշետային համակարգիչների չիպերի նախագծման ոլորտում, քանի որ ցանկանում է ավելի մեծ հենակետ ունենալ այդ շուկայում։

Компания Intel заявила, что прекращает производство телевизионных чипов и собирается начать разработку чипов для смартфонов и планшетов, сообщает информационная служба IDG.
Своих инженеров, занятых разработкой телевизионных чипов, компания Intel назначит ответственными за разработку планшетных чипов, сказала представитель Intel Клаудин Мангано.
Телевизоры компании Sony – самая известная продукция, работающая на телевизионных чипах Intel, таких, как CE4100 и CE4200. Intel также является создателем Widget Channel. Это платформа, которая была создана с целью объединения Интернета и телевидения, о чем Yahoo объявил еще в 2008 году.
Однако Intel не полностью отказывается от проектирования телевизионных чипов, сказала Клаудин Мангано. “У нас есть ряд заказчиков, и мы продолжим работать для них и помогать им при необходимости”, – сказала Клаудин Мангано.
В Intel также заявили, что они в основном будут инвестировать сферу разработок чипов для смартфонов и планшетов, поскольку желают укрепить свое положение на этом рынке.