«Սինոփսիս Արմենիա», ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունների և Եվրոպական կրթական տարածաշրջանային ակադեմիայի համագործակցության արդյունքում` ԵԿՏԱ-ում պաշտոնապես բացվել է «Հայաստանում կապի միջոցների, միկրոէլեկտրոնային սխեմաների և համակարգերի» ամբիոնը, հայտնում են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի մամլո ծառայությունից։
«Սինոփսիս Արմենիա»-ն, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը և Եվրոպական կրթական տարածաշրջանային ակադեմիան (ԵԿՏԱ) Հայաստանում կապի միջոցների միկրոէլեկտրոնային սխեմաների և համակարգերի կրթությունը խթանելու նպատակով 2011թ. ամռանը ստորագրել էին համագործակցության համաձայնագիր։ Ըստ համաձայնագրի՝ վերանորոգվեց ԵԿՏԱ-ի կողմից տրամադրված համապատասխան լսարանային տարածքը` այն համապատասխանեցնելով արդի ուսումնական պահանջներին և չափանիշներին:
«Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության մշակած կրթական մոդելի համաձայն, նախատեսվում է ծրագրում ընդգրկել բարձր առաջադիմություն ունեցող, ընդհանուր կրթական առարկաներից հիմնարար գիտելիքներ ձեռք բերած` բակալավրական ծրագրի 2-րդ կուրսն ավարտող ԵԿՏԱ ՏՏ ֆակուլտետի ուսանողներին: Ընտրությունը կկատարվի «Սինոփսիս Արմենիայի», ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հմուտ մասնագետների և ԵԿՏԱ առաջատար դասախոսների կողմից:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությունն ուղղված էր ոչ միայն համապատասխան լսարանային տարածքի վերանորոգմանը, այլև ամբիոնի պրոֆեսորա-դասախոսական կազմի աշխատավարձի, հավասարեցված այլ վճարների փոխհատուցմանը և համապատասխան համակարգչային տեխնիկայով լսարանի կահավորմանը:
«Երկրի մտավոր կապիտալը պետք է ձևավորվի ուղղորդված` բիզնեսի հետ սերտ համագործակցությամբ: Հաջողության հասնելու կարևոր քայլերից մեկը մրցունակ աշխատուժի հավաքագրումն է: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը տարբեր ծրագրերի միջոցով աջակցել է կրթական ոլորտի զարգացմանը՝ գիտակցելով, որ այս օղակն է ժամանակի մարտահրավերներին դիմակայելու իրական լծակը: Առաջարկ-պահանջարկ հարաբերակցությունը կարգավորելու առումով էլ կարևոր է կադրերի պատրաստման հարցում մասնավոր հատվածի միջամտությունը»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-իգլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

Cooperation between Synopsys Armenia, VivaCell-MTS and European Regional Educational Academy (EREA) resulted in the official opening of the new building of the chair of Communication, Microelectronic Circuit and Systems at Yerevan State Engineering University.
Aiming at the promotion of education in communication, microelectronic circuits, and systems in Armenia, Synopsys Armenia CJSC, VivaCell-MTS and EREA signed agreement on cooperation in summer of 2011. In frames of Agreement, VivaCell-MTS allocated funds to rehabilitate the respective auditorium area specified by EREA to bring it into correspondence with the state-of-the-art education standards and requirements.
According to the educational model developed by Synopsys Armenia, the program will accept 2nd year students of the EREA School of IT, who have successfully completed Bachelor’s Degree courses in general subjects. The selection of the students will be made by the experienced specialists of Synopsys Armenia, VivaCell-MTS and leading professors of the EREA.
The creation of a department meeting contemporary educational requirements and standards is one of the important steps aimed at the fulfillment of the purpose. The support provided by VivaCell-MTS was aimed not only at the renovation of the auditorium, but also at the remuneration for professors, salary compensation and equipment with computers.
“The formation of the country’s intellectual capital must be steered in close cooperation with the business. One of the important steps to success is the recruitment of competitive workforce. VivaCell-MTS has supported the development of the sphere of education through a variety of programs, realizing that education is the weapon to face the challenges of time. It’s important to participate in training a workforce to provide balance between supply and demand,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
Synopsys Armenia has undertaken the responsibility for the organization of regular trainings for professors of the chair.