«Սինոփսիս Արմենիա», ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունների և Եվրոպական կրթական տարածաշրջանային ակադեմիայի համագործակցության արդյունքում` ԵԿՏԱ-ում պաշտոնապես բացվել է «Հայաստանում կապի միջոցների, միկրոէլեկտրոնային սխեմաների և համակարգերի» ամբիոնը, հայտնում են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի մամլո ծառայությունից։
«Սինոփսիս Արմենիա»-ն, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը և Եվրոպական կրթական տարածաշրջանային ակադեմիան (ԵԿՏԱ) Հայաստանում կապի միջոցների միկրոէլեկտրոնային սխեմաների և համակարգերի կրթությունը խթանելու նպատակով 2011թ. ամռանը ստորագրել էին համագործակցության համաձայնագիր։ Ըստ համաձայնագրի՝ վերանորոգվեց ԵԿՏԱ-ի կողմից տրամադրված համապատասխան լսարանային տարածքը` այն համապատասխանեցնելով արդի ուսումնական պահանջներին և չափանիշներին:
«Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության մշակած կրթական մոդելի համաձայն, նախատեսվում է ծրագրում ընդգրկել բարձր առաջադիմություն ունեցող, ընդհանուր կրթական առարկաներից հիմնարար գիտելիքներ ձեռք բերած` բակալավրական ծրագրի 2-րդ կուրսն ավարտող ԵԿՏԱ ՏՏ ֆակուլտետի ուսանողներին: Ընտրությունը կկատարվի «Սինոփսիս Արմենիայի», ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հմուտ մասնագետների և ԵԿՏԱ առաջատար դասախոսների կողմից:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությունն ուղղված էր ոչ միայն համապատասխան լսարանային տարածքի վերանորոգմանը, այլև ամբիոնի պրոֆեսորա-դասախոսական կազմի աշխատավարձի, հավասարեցված այլ վճարների փոխհատուցմանը և համապատասխան համակարգչային տեխնիկայով լսարանի կահավորմանը:
«Երկրի մտավոր կապիտալը պետք է ձևավորվի ուղղորդված` բիզնեսի հետ սերտ համագործակցությամբ: Հաջողության հասնելու կարևոր քայլերից մեկը մրցունակ աշխատուժի հավաքագրումն է: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը տարբեր ծրագրերի միջոցով աջակցել է կրթական ոլորտի զարգացմանը՝ գիտակցելով, որ այս օղակն է ժամանակի մարտահրավերներին դիմակայելու իրական լծակը: Առաջարկ-պահանջարկ հարաբերակցությունը կարգավորելու առումով էլ կարևոր է կադրերի պատրաստման հարցում մասնավոր հատվածի միջամտությունը»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-իգլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

В результате сотрудничества компаний “Synopsys Армения” и “ВиваСелл-МТС”, а также Европейской образовательной региональной академии в академии открылась кафедра “Средства связи, микроэлектронные схемы и системы в Армении”, сообщают в пресс-службе компании “ВиваСелл-МТС”.
Между компаниями “Synopsys Армения” и “ВиваСелл-МТС”, а также Европейской образовательной региональной академии летом 2011 года в академии был заключен договор о сотрудничестве, согласно которому была отремонтирована территория, предоставленная Европейской образовательной региональной академией для аудиторий. Компании также поддерживают обучение студентов академии по бакалаврской, магистерской и аспирантской программам, нацеленным на подготовку высококвалифицированных специалистов в области информационных технологий.
Согласно образовательной модели, разработанной компанией “Synopsys Армения”, планируется включить в программу студентов, обладающих фундаментальными знаниями по общим образовательным предметам, оканчивающих 2-ой курс бакалавриата Европейской образовательной региональной академии на факультете ИТ. Отбор будут проводить лучшие специалисты компаний “Synopsys Армения” и “ВиваСелл-МТС” и преподаватели ЕОРА.
Содействие “ВиваСелл-МТС” не ограничивается ремонтом территории учебного заведения, она взяла на себя вопрос зарплат преподавателей, другие финансовые вопросы, а также оснащение аудиторий соответствующей компьютерной техникой. “Умственный капитал страны должен развиваться направленно, в тесном сотрудничестве с бизнесом. Одним из важнейших шагов к успеху является объединение конкурентоспособного трудового потенциала. “ВиваСелл-МТС” посредством различных программ содействует развитию сферы образования, четко осознавая, что именно это звено призвано противостоять вызовам времени. С целью урегулирования отношения “спрос-предложение” в деле подготовки кадров очень важно участие частного сектора”, – сказал генеральный директор компании “ВиваСелл-МТС” Ральф Йирикян.
Вопрос периодической переподготовки преподавателей кафедры компания “Synopsys Армения” взяла на себя