ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի անդամ Սամվել Արաբաջյանն այսօր տեղեկացրեց լրագրողներին, որ ՀԾԿՀ-ն որոշում էր կայացրել եռամսյա ժամեկտում ընդունել հստակ և միատեսակ պայմաններ բոլոր ընկերությունների համար՝ բջջային օգտագործողների քանակը հաշվառելու համար։
Ըստ նրա, կան հաշվառման տարբեր մեթոդներ և նախկինում յուրաքանչյուր ընկերություն իր մայր ընկերության կորպորատիվ որոշումներով էր ընդունում հաշվառման մեթոդիկաները։
«Այժմ, երբ միևնույն պայմաններով հաշվառում է կատարվել, ակտիվ և պասիվ բաժանորդային բազայի հստակ տարանջատում կլինի։ Պետք է հնարավոր լինի տարանջատել վաճառված քարտերը ակտիվ օգտագործվողներից»,-նշեց Սամվել Արաբաջյանը։
Ըստ ՀԾԿՀ-ի որոշմամբ կատարված հաշվառման՝ նվազել է GPRS ծառայությունից օգտվողների քանակը 400 000-ով, իսկ ընդհանուր 4,2 մլն բջջային քարտերի բազան նվազել է 680 000 քարտով։
Երկրորդ որոշումը, որն ընդունել էր ՀԾԿՀ-ն ընթացիկ ֆինանսատնտեսական գործունեության մասին, տեղեկությունների հրապարակումն է կայքերում։ Ըստ Սամվել Արաբաջյանի՝ յուրաքանչյուր ոք պետք է հնարավորություն ունենա ազատ, առանց խնդրի ծանոթանալ այդ տվյալներին։
«Մենք այս որոշումը պարտադրել ենք Հայաստանի երեք մեր օպերատորներին, իսկ հետագայում պլանավորում ենք դա կիրառել նաև ցանցային լիցենզիա ունեցող այլ ընկերությունների վրա, քանի որ նրանք էլ հանրային ծառայություններ մատուցողներ են»,-հավելեց նա։

12 Октябрь 2011 - 13:21 AMT
Член Комиссии по урегулированию общественных служб РА Самвел Арабаджян 12 октября в беседе с журналистами сообщил, что комиссия приняла решение в течение трехмесячного срока предоставить всем компаниям четкие и одинаковые условия для учета числа мобильных пользователей.
По его словам, существуют различные методы учета, и в прошлом каждая компания сама выбирала методику, согласно корпоративному решению главного офиса. “Теперь, когда произведен учет на равных условиях, у нас будет четкое разделение на активных и неактивных абонентов. Надо учесть число реализованных карт и реальных пользователей”, – отметил Самвел Арабаджян.
Согласно учету, произведенному Комиссией по урегулированию общественных служб РА, на 400 000 человек снизилось число пользователей услуги GPRS, а в общая база мобильных сим-карт сократилась с 4,2 млн до 680 000 карт.
Второе решение, принятое комиссией, было о текущей финансово-экономической деятельности, публикации информации на сайтах. По словам Самвела Арабаджяна, каждый должен иметь возможность свободно, безо всяких проблем ознакомиться с этой информацией.
“Мы это решение предложили трем мобильным операторам Армении, а в дальнейшем также планируем применить его к другим лицензированным компаниям сети”, – добавил он.