Հոկտեմբերի 12-ին Կոմիտասի անվ. Կամերային երաժշտության տանը Միկրոէլեկտրոնիկայի հայաստանյան ամենամյա 6-րդ օլիմպիադայի 13 անվանակարգերում հաղթողներին շնորհվեցին մրցանակներ, հայտնում են Սինոփսիս Արմենիայի մամլո ծառայությունից։
Հաղթողներից են Հասմիկ Օսիպյանը (Հայաստան)` 1-ին մրցանակ։ Նրան շնորհվեց նոութբուք Վիվասել-ՄՏՍ-ի կողմից, Մոհամեդ Աբու Օբայդա Մոհամեդին Սաուդյան Արաբիայից 2-րդ մրցանակի համար` Սինոփսիս Արմենիայի կողմից iPad, Վաչե Գալստյանին 3-րդ մրցանակի համար` նեթբուք ՁԻՀ-ի կողմից, Ռոզա Բեջանյանին – 3-րդ մրցանակի համար` նեթբուք Յունիքոմփի կողմից։
Օլիմպիադան նպատակ ունի խթանել միկրոէլեկտրոնիկայի զարգացումը Հայաստանում, հայտնաբերել երիտասարդ կադրերի, խրախուսել միկրոէլեկտրոնիկայի հանդեպ հետաքրքրությունը, պարզաբանել երիտասարդ մասնագետների գիտելիքների մակարդակը և ստեղծել միկրոէլեկտրոնիկայի երիտասարդ մասնագետների համայնք:
Միկրոէլեկտրոնիկայի հայաստանյան ամենամյա միջազգային 6-րդ օլիմպիադայում մրցակցում էին 349 մասնակիցներ Բելառուսից, Չինաստանից,Գերմանիայից, Հնդկաստանից, Սաուդյան Արաբիայից, Սերբիայից, Ուկրաինայից և այլ երկրներից։ Մասնակիցներից 133-ը հայաստանյան համալսարանների և ՏՏ ընկերությունների ներկայացուչներ էին։
Օլիմպիադան ընդգրկում էր հետևյալ թեմաները` թվային ինտեգրալ սխեմաների նախագծում և թեստավորում, անալոգային և խառը ազդանշանային ինտեգրալ սխեմաների նախագծում և թեստավորում, կիսահաղորդչային սարքեր և տեխնոլոգիա, ինտեգրալ սխեմաների ավտոմատացված նախագծման մաթեմատիկական և ալգորիթմական ապահովում:
Օլիմպիադան իրականացվեց 2 փուլով: Օլիմպիադայի գլխավոր կազմակերպիչներն ու հովանավորներն են Սինոփսիս Արմենիան և Վիվասել-ՄՏՍ-ը: Օլիմպիադան հովանավորում էր նաև Յունիքոմփը, Ձեռնարկությունների Ինկուբատոր հիմնադրամը, ԱԿԲԱ-ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ բանկը և մի շարք այլ ընկերություններ։

On October 12, Synopsys Inc. announced the winners of the 6th Annual International Microelectronics Olympiad of Armenia, with competitors gaining prizes in 13 categories.
The first prize, Vivacell-MTS' laptop went to Hasmik Osipyan (Armenia); second prize, an iPad from Synopsys Armenia went to Mohamed Abu Obaida Mohamed (Saudi Arabia); third prize, a netbook from Enterprise Incubator Foundation (EIF) went to Vache Galstyan (Armenia).
Organised on the sidelines of 2011 Synopsys Week in Armenia, this year’s competition reflected the diversity of participants from eleven countries: Belarus, China, Germany, India, Jordan, Russia, Saudi Arabia, Serbia, UAE, Ukraine and the USA. Out of 349 competitors, 133 were from Armenian universities, Synopsys Armenia press service reported.
The Olympiad’s goals are to stimulate further development of microelectronics in Armenia and participant countries; recognize and inspire young, talented engineers; increase interest in microelectronics among young specialists; create a community of young experts involved in microelectronics.
Olympiad themes for 2011 included Digital IC Design and Test, Analog and Mixed Signal IC Design and Test, Semiconductor Devices and Technology, and Mathematic and Algorithmic Issues of Electronic Design Automation (EDA).