Apple ընկերությունը Ավստրալիայի Դաշնային դատարանում հաղթել է միջանկյալ դատական արգելքն ընդդեմ Samsung-ի և վերջինիս Galaxy Tab 10.1 պլանշետային համակարգչի։ Ըստ դատարանի որոշման, Galaxy Tab 10.1 Ավստրալիայում չի սկսելու վաճառվել մինչև դատական լսումները վերջնականորեն չավարտվեն, հաղորդում է CNET-ը։
Դատավոր Անաբել Բենեթն իր դատական որոշման տեքստում նշել է, որ երկար է մտածել նման որոշում կայացնելուց առաջ։ Նրա խոսքով, Galaxy Tab 10.1-ը չի կարող վաճառվել Ավստրալիայում, քանի որ օգտագործում է touch էկրանի նույն տեխնոլոգիան, ինչ Apple-ն իր iPad պլանշետային համակարգչում։ Apple-ին մեծ վնաս կհասցվի Galaxy Tab 10.1-ի վաճառքի դեպքում, իսկ Samsung-ն էլ իր հերթին չի վաստակի այն գումարները, որը կանխատեսում էր Ավստրալիայի շուկայի համար։
Այս տարի երկու ընկերությունները միմյանց դեմ անընդհատ դատական հայցեր են հարուցում։ Apple- ն արդեն հաղթել է Samsung-ին՝ զրկելով Samsung-ին Galaxy սմարթֆոնի և Galaxy Tab պլանշետի վաճառքի իրավունքից Գերմանիայում։ Այժմ Samsung-ի պատասխան դատական գործընթացն է ընթանում՝ Ֆրանսիայում Phone 4S –ի վաճառքի դադարեցման համար։ Ընկերությունները մեղադրում են միմյանց դիզայնի և որոշ տեխնոլոգիաների կրկնօրինակման մեջ։

Компания Apple в Федеральном суде Австралии выиграла суд над Samsung и его планшетом Galaxy Tab 10.1. По решению суда, продажи планшета Galaxy Tab 10.1 не возобновятся до окончания судебных слушаний, сообщает CNET.
Судья Анабель Беннет в тексте свого решения отметила, что до того, как вынести подобное решение, она долго раздумывала. По ее словам, планшет не может продаваться в Австралии, поскольку в нем использована та же технология экрана touch, что и в планшете iPad от компании Apple. В случае продаж Galaxy Tab 10.1 будет нанесен значительный ущерб компании Apple, а Samsung, в свою очередь, не сможет получить запланированную прибыль на австралийском рынке.
Судебное разбирательство в разных странах мира между Samsung и Apple продолжается уже несколько месяцев. Ранее планшеты Samsung были запрещены к продаже в Германии и Нидерландах. Корпорация Apple обвиняет южнокорейского производителя электроники в копировании технологий. Тем самым Samsung нарушает закон об авторском праве. В настоящее время продолжается судебный процесс над Samsung во Франции по поводу запрета продаж на ее территории Phone 4S.