Հոկտեմբերի 14-16-ը Երևանում ընթանալու է «Զուգահեռների հատում» ժամանակակից արվեստի միջազգային սեմինարը, որի շրջանակում նախատեսվում են մի շարք քննարկումներ, դասախոսություններ, շնորհանդեսներ ժամանակակից արվեստի ոլորտում:
Իրենց փորձն ու գործունեությունը Երևանում ներկայացնելու են Վրաստանի և Գերմանիայի ժամանակակից արվեստի համադրողներ Սոֆիա Տաբաթաձեն, Վաթո Ծերեթելին, Վիբկե Բերենսը և Բերիթ Ֆիշերը: Իրենց հերթին, Հայաստանից Նազարեթ Կարոյանը, Սուսաննա Գյուլամիրյանը, Ռուբեն Արևշատյանը, Ազատ Սարգսյանը, Աննա Բարսեղյանը և արվեստագետների «Արտ-լաբորատորիա» խումբը կներկայացնեն իրենց փորձառությունը:
Միջոցառումը կայանում է Գյոթեի անվան ինստիտուտի «Culture and development» ծրագրի «Competence Center for cultural managers» ենթածրագրի շրջանակներում: Միջոցառման գործընկերներն են նաև Անտարես մեդիա հոլդինգը, New Society for Visual Arts-ը (Բեռլին), AICA-Հայաստանը, Մխիթար Սեբաստացի կրթահամալիրը: Աջակիցներն են` «The Other Possible Worlds – Proposals on this Side of Utopia» համադրողական խումբը, Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնը և «The Club»-ը: Սեմինարը նախաձեռնել է անկախ համադրող Եվա Խաչատրյանը:
Սեմինարի ամփոփիչ հանդիպման ընթացքում քննարկվելու է արվեստի հաստատությունների միջև միջազգային ցանցի ստեղծման խնդիրը: Ըստ նախնական մտահղացման` ցանցը հիմնված է լինելու համագործակցության, ինքնակազմակերպվող նմանատիպ հաստատությունների և կոլեկտիվների միջև փորձի փոխանակության վրա:

13 Октябрь 2011 - 13:44 AMT
С 14 по 16 октября в Ереване состоится международный семинар современного искусства “Пересечение параллелей”, в рамках которого планируется ряд обсуждений, лекций, презентаций в области современного искусства.
Свои опыт и деятельность представят в Ереване координаторы современного искусства Грузии и Германии София Табатадзе, Вато Церетели, Вибке Беренс и Бериф Фишер. В свою очередь, представят свой опыт и представители Армении Назарет Кароян, Сусанна Гюламирян, Рубен Аревшатян, Азат Саркисян, Анна Барсегян и группа деятелей искусства “Арт-лаборатория”.
Мероприятие состоится в рамках подпрограммы «Competence Center for cultural managers» программы «Culture and development» Института имени Гете. Партнеры мероприятия – „Антарес медиа холдинг“, New Society for Visual Arts (Берлин), AICA-Армения, образовательный комплекс Мхитар Себастаци. Также содействуют в проведении мероприятия координаторская группа «The Other Possible Worlds – Proposals on this Side of Utopia», Центр искусств Гафесчян и «The Club».
Семинар организован по инициативе независимого координатора Евы Хачатрян. В ходе итоговой встречи семинара будут обсуждаться вопросы создания международной сети культурных заведений. Согласно предварительной идее, сеть будет основана на сотрудничестве, обмене опытом между подобными культурными заведениями и коллективами.