Այսօր առավոտյան Երևանի Ռուս-հայկական (Սլավոնական) համալսարանում մեկնարկել է հեռուստաբժշկությանն և Էլեկտրոնային առողջապահությանը նվիրված առաջին հայկական միջազգային «ԱՐՄՏԵԼԵՄԵԴ. Ճանապարհ դեպի ապագան» կոնգրեսը։ Այն կտևի հոկտեմբերի 14-16-ը։Կոնգրեսին մասնկացում են ավելի քանի 300 մասնակիցներ Հայաստանից և մի շարք այլ երկրներից՝ Վրաստանից, Մոլդովայից, ԱՄՆ-ից, Մեծ Բրիտանիայից, Հունգարիայից, Հունաստանից և այլն։
Հրավիրված զեկուցողները հեռուստաբժշկության ոլորտի 15 միջազգային փորձագետներ են՝ վիրաբուժության պրոֆեսոր, Հեռուստաբժշկության և էլ. առողջապահության միջազգային ընկերության (ISfTeH) նախագահ Միխայել Ներլիխը, IsfTeH-ի գործադիր տնօրեն Յունկապ Կվանկամը, Հարավաֆրիկյան հեռուստաբժշկական ասոցիացիայի հիմնադիր նախագահ Մորիս Մարսը և ոլորտի այլ խոշոր մասնագետներ։
Նրանք կխոսեն աշխարհում ոլորտի զարգացման միտումների, հեռուստաբժշկության ապագայի, ոլորտի կիրառման մեթոդների և այլնի մասին։ Կոնգրեսի լեզուն անգլերենն է։
Կոնգրեսը նպատակ ունի Հայաստանում միջազգային փորձի փոխանակում կատարել, հանրությանը ծանոթացնել ոլոտին, համախմբել հեռուստաբժշկությամբ հետաքրքրվողներին ու մասնագետների և խթանել Հայաստանում հեռուստաբժշկության ոլորտում կրթական ծրագրերի կազմակերպումը։
Կոնգրեսի կազմակերպիչներն են «Տելեբժշկության հայկական ասոցիացիա» ՀԿ-ն և Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը՝ Հայ-ռուսական համալսարանի հետ համատեղ։ Կոնգրեսին աջակցում են Տելեբժշկություն ամերիկյան և միջազգային ասոցիացիաները և ՀՀ առողջապահության նախարարությունը։ Համագումարի գլխավոր հովանավորն է Orange Armenia ընկերությունը։
Կոնգրեսի ընթացքում բացի ընդլայնված նիստերից, տեղի են ունենալու ուսումնական սեմինարներ և ցուցահանդես-էքսպո։

14 Октябрь 2011 - 07:09 AMT
14 октября утром в Российско-Армянском (Славянском) университете (РАУ) состоялось открытие Первого Армянского Международного Конгресса по Телемедицине и Электронному здравоохранению “АРМТЕЛЕМЕД: Дорога к будущему”. Конгресс “АРМТЕЛЕМЕД” продлится с 14 по 16 октября 2011 г.
В конгрессе принимают участие более 300 делегатов, среди которых – целая плеяда руководителей высшего звена, определяющих и регулирующих развитие сферы высоких технологий в медицине и здравоохранении в нашей стране и за рубежом. Это специалисты из Армении и ряда других стран: Грузии, Молдовы, США, Великобритании, Венгрии, Греции и др.
С докладами выступят 15 международных экспертов в области телемедицины: профессор хирургии, председатель международной компании по Телемедицине и Электронному здравоохранению (ISfTeH) Михаэль Нерлих, исполнительный директор IsfTeH Юнкап Кванкам, основатель и председатель Ассоциации южно-африканской телемедицины Морис Марс и другие специалисты области.
Они будут говорить о перспективах развития области, о будущем телемедицины, методах ее применения и др. Все докладчики будут выступать на английском языке.
Цель конгресса – обмен международным опытом, ознакомление общественности Армении со сферой, объединение всех, интересующихся Телемедициной, стимулирование организации программ сферы телемедицины в Армении.
Конгресс организован совместно с Армянской Ассоциацией Телемедицины (ААТМ), Российско-Армянским (Славянским) университетом (РАУ) и Союзом Компаний Информационных Технологий (UITE) при поддержке ведомственных правительственных структур, а также при участии значительного количества заинтересованных организаций, учреждений и предприятий. Генеральный спонсор – компания “Orange Armenia”.