Microsoft ընկերությունը ամբողջապես ավարտել է Skype-ի գնումը՝ 8,5 միլիարդ դոլարով, հաղորդում է CNET-ը։
«Skype-ը ֆենոմենալ ապրանքանիշ և արտադրանք է, այն սիրված է միլիոնավոր մարդկանց կողմից ամբողջ աշխարհում»,- ասել է Microsoft գործադիր տնօրեն Սթիվ Բալմերը։ «Մենք անհամբերությամբ սպասում ենք աշխատանքին Skype-ի թիմի հետ՝ ստեղծելու համար նոր ուղղություններ մարդկանց համար՝ ընկերների, ընտանիքի, գործընկերների, հաճախորդների և այլոց հետ մշտապես կապի մեջ լինելու աոռւմով, ամենուր և ամեն ժամ»,- հավելել է նա։
Microsoft-ը 2011-ի մայիսին էր հայտնել Skype-ը ձեռքբերելու մասին։ Այս գործընթացի վերջնական քայլը կատարվեց անցյալ շաբաթ, երբ եվրոպական կարգավորողները հաստատեցին գործարքը։
Skype-ն ունի 65 միլիոն օգտագործող։ Այս մասին ընկերությունը հայտնել էր անցյալ ամիս։ Եվ այս բոլորը միասին վերցրած օրական 700 միլիոն րոպե Skype-ով զանգեր են կատարում, որից 300 միլիոնը՝ տեսազանգեր են, իսկ 30 միլիոնը՝ զանգեր են դեպի սովորական հեռախոսներ։
Skype-ի գործադիր տնօրեն Թոնի Բեյթսը այժմ Microsoft-ի Skype Դիվիզիայի նախագահն է։ Skype-ի արտադրանքները ներառվելու են Microsoft-ի արտադրանքի մեջ։ Skype-ի ծրագրերը հասանելի են iOS և Android, Mac OS և Linux օգտագործողների համար։ Մինչդեռ վերջիններս մրցակցում են Microsoft-ի Windows Phone և Windows օպերացիոն համակարգերի հետ։ Թոնի Բեյթսը հույս ունի, որ Skype-ի շահույթն ավելանալու է Microsoft-ի ներքո։ «Միասին մենք կկարողանանք հասնել 1 միլիարդ օգտագործողների ցուցանիշին»,- ասել է նա։

Компания Microsoft окончательно завершила приобретение компании Skype, которая обошлась в 8,5 миллиарда долларов, сообщает CNET.
“Skype – феноменальный бренд и продукт, полюбившийся миллионам пользователей во всем мире”, – сказал исполнительный директор Microsoft Стив Баллмер. “Мы с нетерпением ждем начала сотрудничества с коллегами из Skype, направленного на создание новых возможностей оставаться на связи с членами семьи, друзьями, клиентами и коллегами, всегда и везде", – отметил Баллмер.
В мае 2011 года компания Microsoft заявила о приобретении Skype. Лишь на прошлой неделе антимонопольные органы США и Европейской комиссии одобрили приобретение Skype компанией Microsoft.
Skype насчитывает 65 миллионов пользователей. Об этом компания заявила в прошлом месяце. В мире ежедневно 700 миллионов минут пользователи Skype бесплатно совершают звонки по Skype, 300 миллионов из которых – видеозвонки, а 30 миллионов – звонки на обычные телефоны.
Исполнительный директор Skype Тони Бэйтс займет пост президента подразделения Skype в Microsoft и будет напрямую подчиняться главе Microsoft Стиву Баллмеру. Приложения Skype доступны для пользователей iOS и Android, Mac OS и Linux. Они конкурируют с операционными системами Windows Phone и Windows компании Microsoft. Тони Бэйтс надеется, что при совместной работе прибыль Skype увеличится. “Вместе мы достигнем показателя в 1 миллиард пользователей”, – сказал он.