Հարկավոր է զբաղվել պաշտոնյաներին կրթելու հարցով, որպեսզի նրանք կարողանան ճիշտ կողմնորոշվել համացանցում, ճիշտ վարքագիծ որդեգրել սոցիալական ցանցերում: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է տեղեկատվական անվտանգության գծով փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը: «Ցանցային անգրագիտությունը շատ վտանգավոր է»,-ասել է նա: Ըստ նրա, սոցիալական ցանցերի միջոցով հեշտությամբ կարելի է վարկաբեկել քաղաքական գործչին, սոցցանցերն իրենց նպատակների համար օգտագործում են նաև օտարերկրյա հետախուզությունները:
Ինչ վերաբերում է սոցցանցերին, ապա, ըստ փորձագետ Մարտիրոսյանի, հայ պաշտոնյաների մեծ մասն այսպես թե այնպես օգտվում է դրանցից: «Սակայն, պաշտոնյաները պետք է զգուշությամբ մոտենան պաշտոնական էջերի բացմանը, «քանի որ բացելը հեշտ է, իսկ հետո վերահսկելը դժվար»,-ասել է փորձագետը: Որպես օրինակ նա բերել է Երևանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանի էջը, որը քաղաքում թափառաշրջիկ շներին վերացնելու գործողություններից հետո, լցվեց սպանված շների լուսանկարներով, որոնք տեղադրել էին կենդանիների պաշտպաններն ու վրդովված քաղաքացիները:
Ինչ վերաբերում է նրան, թե արդյոք պաշտոնյաներն անձամբ են վարում իրենց բլոգերն ու էջերը սոցիալական ցանցերում, Մարտիրոսյանն ասել է, որ նրանք առնվազն տեղյակ են, թե ինչ են գրում այդ էջերում իրենց ներկայացուցիչները: Նա հիշեցրել է Facebook-ում ծավալված վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի ու ԱԺ խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանի վիճաբանությունը՝ նշելով, որ առանց իրենց համաձայնության նրանց PR-ներկայացուցիչները երբեք նման քայլի չէին համարձակվի գնալ:
Մարտիրոսյանն առանձնացրել է Facebook-ում ՀՀ Ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանի էջը՝ հայտարարելով, թե 99 տոկոով վստահ է, որ այդ էջն անձամբ Հայրապետյանն է վարում: Նա հումորով նշել է, որ լատինատառ հայերենով գրելու գաղափարը կարող է պատկանել կամ հանճարեղ PR-մասնագետի կամ միանգամայն անտաղանդ:

Необходимо заняться образованием чиновников, чтобы они смогли правильно ориентироваться во всемирной сети, вести себя в социальных сетях. Об этом на пресс-конференции заявил эксперт по вопросам информационной безопасности Самвел Мартиросян. “Сетевая безграмотность – это очень опасная проблема”,- подчеркнул он. По его словам, с помощью социальных сетей можно легко скомпрометировать политического деятеля, соцсети также могут использовать в своих целях и иностранные разведки.
Что касается использования армянскими чиновниками соцсетей, то, по мнению Мартиросяна, в той или иной степени ими пользуются большинство из них. Что касается официальных страничек, то, по словам эксперта, чиновникам к ним надо подходить осторожно, так как их легко открыть, но потом трудно контролировать. В качества примера он привел страничку мэра Еревана Карена Карапетяна, которая после начала отстрела в городе бродячих собак оказалась заполненной фотографиями убитых собак, которые на страничке мэра разместили защитники животных и протестующие горожане.
Что касается того, лично ли ведут высшие чины государства свои блоги и странички в социальных сетях, Мартиросян заявил, что они как минимум в курсе того, что пишут их пиарщики на этих страницах. В этой связи он напомнил перепалку в Fcebook-e премьер-министра Тиграна Саркисяна и спикера парламента Овика Абрамяна, заметив, что без их указания, их пиарщики никогда бы не решились на такой шаг.
Мартиросян также особо отметил страничку в Fcebook-e президента Федерации футбола Армении Рубена Айрапетяна, заявив что на 99% уверен, что эту страничку ведет лично Айрапетян. Он с юмором заметил, что идея писать на армянском английскими буквами могла прийти в голову или гениальному пиарщику, или абсолютно бездарному.