Samsung Electronics-ն այսօր իր պաշտոնական գլոբալ բլոգում գրել է, որ ընկերությունը ներկայացրել է նախնական դատական արգելքի հայցեր Ավստրալիայի և Ճապոնիայի դատարաններին՝ պահանջելով անմիջապես դադարեցնել Apple-ի iPhone 4S-ի վաճառքը տվյալ երկրներում։
Ճապոնիայում Samsung-ի դատական հայցով պահանջվում է դադարեցնել նաև Apple-ի iPhone 4-ի և iPad 2-ի վաճառքը։ Այս ամենից բացի, ընկերությունը բողոքարկել է Ավստրալիայի դատարանի՝ հոկտեմբերի 13-ին կայացրած որոշումը, ըստ որի դատական արգելք է դրվել Samsung-ի Galaxy Tab 10-ի վաճառքի վրա Ավստրալիայում։
Ճապոնիայում ընկերության դատական հայցը մեղադրում է Apple-ին HSPA ստանդարտի և երեք ինտերֆեյսի կրկնօրինակման մեջ։ Իսկ Ավստրալիայում ընկերությունը երեք մեղադրանք է ներկայացրել՝ կապված անլար հեռահաղորդակցույթան ստանդարտների հետ, մասնավորապես WCDMA և HSPA տեխնոլոգիաների։
Այս տարի երկու ընկերությունները միմյանց դեմ անընդհատ դատական հայցեր են հարուցում։ Apple- ն արդեն հաղթել է Samsung-ին՝ զրկելով Samsung-ին Galaxy սմարթֆոնի և Galaxy Tab պլանշետի վաճառքի իրավունքից Գերմանիայում և նախնական արգելքի հասել Ավստրալիայում։ Այժմ Samsung-ի պատասխան դատական գործընթացն է ընթանում՝ Ֆրանսիայում Phone 4S –ի վաճառքի դադարեցման համար։ Ընկերությունները մեղադրում են միմյանց դիզայնի և որոշ տեխնոլոգիաների կրկնօրինակման մեջ։

Samsung Electronics Co Ltd said on Monday, October 17, that it has filed preliminary injunction motions in Australia and Japan requesting the courts stop the sale of Apple Inc's iPhone 4S in an escalating legal battle between the two technology giants.
Samsung said earlier this month that it would seek sales bans of the latest iPhone in France and Italy less than a day after the device was unveiled, claiming the product infringed upon its patents.
"In light of these (patent) violations, Samsung believes the sale of such Apple devices should be banned," Samsung said in a statement, Reuters reported.
Since April, Apple and Samsung have been locked in an acrimonious legal battle in 10 countries involving smartphones and tablet computers as they jostle for the top spot in the fast-growing markets. Apple is also Samsung's biggest customer, buying mainly chips and displays.