Samsung Electronics-ն այսօր իր պաշտոնական գլոբալ բլոգում գրել է, որ ընկերությունը ներկայացրել է նախնական դատական արգելքի հայցեր Ավստրալիայի և Ճապոնիայի դատարաններին՝ պահանջելով անմիջապես դադարեցնել Apple-ի iPhone 4S-ի վաճառքը տվյալ երկրներում։
Ճապոնիայում Samsung-ի դատական հայցով պահանջվում է դադարեցնել նաև Apple-ի iPhone 4-ի և iPad 2-ի վաճառքը։ Այս ամենից բացի, ընկերությունը բողոքարկել է Ավստրալիայի դատարանի՝ հոկտեմբերի 13-ին կայացրած որոշումը, ըստ որի դատական արգելք է դրվել Samsung-ի Galaxy Tab 10-ի վաճառքի վրա Ավստրալիայում։
Ճապոնիայում ընկերության դատական հայցը մեղադրում է Apple-ին HSPA ստանդարտի և երեք ինտերֆեյսի կրկնօրինակման մեջ։ Իսկ Ավստրալիայում ընկերությունը երեք մեղադրանք է ներկայացրել՝ կապված անլար հեռահաղորդակցույթան ստանդարտների հետ, մասնավորապես WCDMA և HSPA տեխնոլոգիաների։
Այս տարի երկու ընկերությունները միմյանց դեմ անընդհատ դատական հայցեր են հարուցում։ Apple- ն արդեն հաղթել է Samsung-ին՝ զրկելով Samsung-ին Galaxy սմարթֆոնի և Galaxy Tab պլանշետի վաճառքի իրավունքից Գերմանիայում և նախնական արգելքի հասել Ավստրալիայում։ Այժմ Samsung-ի պատասխան դատական գործընթացն է ընթանում՝ Ֆրանսիայում Phone 4S –ի վաճառքի դադարեցման համար։ Ընկերությունները մեղադրում են միմյանց դիզայնի և որոշ տեխնոլոգիաների կրկնօրինակման մեջ։

17 октября компания Samsung Electronics в своем глобальном официальном блоге заявила, что компания подала предварительные иски в суды Австралии и Японии, требуя немедленно прекратить продажу iPhone 4S от Apple в этих странах.
В Японии компания по судебному иску требует прекратить продажу iPhone 4 и iPad 2 от Apple. Кроме того, компания обжаловала решение австралийского суда, принятое 13 октября, согласно которому был введен запрет на продажу Galaxy Tab 10 в Австралии.
В Японии компания обвинила Apple в подделке стандарта HSPA и трех интерфейсов. А в Австралии она предъявила сразу три обвинения, связанных со стандартами беспроводных телекоммуникаций, в частности, с технологиями WCDMA и HSPA.
Судебное разбирательство в разных странах мира между Samsung и Apple продолжается уже несколько месяцев. Ранее планшеты Samsung были запрещены к продаже в Германии и Нидерландах. Корпорация Apple обвиняет южнокорейского производителя электроники в копировании технологий. Тем самым Samsung нарушает закон об авторском праве. В настоящее время продолжается судебный процесс над Samsung во Франции по поводу запрета продаж на ее территории Phone 4S. Компании обвиняют друг друга в подделке дизайна и некоторых технологий.