Հոկտեմբերի 18-ին Երևանի Հ. Իգիթյանի անվան գեղագիտության ազգային կենտրոնի մանկական ստեղծագործության թանգարանում բացվելու է ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Հայրենիք, քեզ այսպիսին եմ տեսնում» մանկական նկարների մրցույթին` սփյուռքահայ երեխաների ներկայացրած աշխատանքների ցուցահանդեսը:
Բացման խոսքով հանդես կգա ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
«Հայրենիք, քեզ այսպիսին եմ տեսնում» մանկական նկարների մրցույթը հայտարարվել է ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից: Ավելի քան 1000 նամակ է ուղարկվել համայնքների հայկական կազմակերպություններին, կրթական և մշակութային օջախներին: ՀՀ սփյուռքի նախարարության կոչին արձագանքել են աշխարհի տարբեր երկրների` ԱՄՆ-ի, Մակեդոնիայի, Ռուսաստանի, Ռումինիայի, Վրաստանի, Ուկրաինայի, Ավստրալիայի և Լատվիայի 15 քաղաքների հայ համայնքները, անցկացվել են երեխաների և պատանիների նկարների մրցույթներ:
Արդյունքում 107 նկար ուղարկվել է Հայաստան` «Հայրենիք, քեզ այսպիսին եմ տեսնում» մանկական նկարների մրցույթին: Մրցույթն անցկացվել է 3 տարիքային խմբերի (6-11տ., 11-14տ., 14-17 տ.) երեխաների և պատանիների միջև: Գլխավոր մրցանակի է արժանացել Սիդնեյից 16-ամյա Ռոզմերի Հալքպլյանի ստեղծագործությունը:
Ցուցահանդեսին ներկայացված բոլոր նկարների հեղինակները կպարգևատրվեն ՀՀ սփյուռքի նախարարության շնորհակալագրերով:
Մասնակիցների համար մրցանակներ են սահմանել նաև Երևանի քաղաքապետարանը, «ԱրմենՏել» ընկերությունը և Կենտրոնական բանկը:

17 Октябрь 2011 - 06:24 AMT
18 октября в Ереване в Музее детского творчества Национального эстетического центра им. Г. Игитяна откроется выставка картин детей армянской диаспоры, участвовавших в конкурсе “Родина, какой я ее вижу” Министерства диаспоры РА.
Конкурс “Родина, какой я ее вижу” объявлен Министерством диаспоры РА. Более 1000 писем было разослано армянским организациям общин, различным очагам культуры и образования.
На призыв министерства откликнулись армянские общины 15 городов из разных стран мира: США, Македонии, России, Румынии, Грузии, Украины, Австралии и Латвии, были проведены конкурсы картин для детей и юношей. В результате в Армению было отправлено 107 работ на участие в конкурсе “Родина, какой я ее вижу”. Конкурс проводился в трех возрастных группах: от 6 до 11 лет, от 11 до 14 лет, от 14 до 17 лет.
Главного приза удостоилась работа 16-летней Розмэри Айкплян из Сиднея.
Все авторы картин, представленных на выставке, будут награждены благодарственными грамотами Министерства диаспоры РА
Для участников также предусмотрены призы, учрежденные мэрией Еревана, компанией “АрменТел” и Центробанком.