«Երևանյան հեռանկարներ» միջազգային երաժշտական փառատոնի նախագահ Ստեփան Ռոստոմյանը գտնում է, որ հայտնի դաշնակահարուհի Ելենա Բաշկիրովայի հայաստանյան համերգը մեծ հաջողություն է բոլորի համար: «Նա ֆանտաստիկ երաժշտական և հասարակական գործիչ է», լրագրողների հետ զրույցում հավելեց Ռոստոմյանը: Ինքը` դաշնակահարուհին նշեց, որ ուրախ է գալ Հայաստան և մասնակցել փառատոնին: Նա ասաց, որ առայժմ չի նվագում հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ, իսկ իր ցանկում հիմնականում ընդգրկված են գերմանական դպրոցի հեղինակների գործերը:
Բաշկիրովան Հայաստանում ելույթ է ունենալու հոկտեմբերի 18-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում, Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ:
Ելենա Բաշկիրովան երաժիշտների ընտանիքից է: Նա սովորել է Մոսկվայի Չայկովսկու անվան կոնսերվատորիայում իր հոր` հայտնի դաշնակահար և ուսուցիչ Դմիտրի Բաշկիրովի ղեկավարությամբ:
Ելենա Բաշկիրովան պարբերաբար նվագել է այնպիսի հանրահայտ նվագախմբերի հետ, ինչպիսիք են` Մյունխենի ֆիլհարմոնիկը, Բեռլինի Կոնցերտհաուս նվագախումբը, Գյուրցենիխի նվագախումբը, Բամբերգի սիմֆոնիկ նվագախումբը, NDR-ի (Համբուրգ) և այլն: Ելենա Բաշկիրովայի համար առանձնակի տեղ են զբաղեցնում համերգային շրջագայությունները Ասիայում` մասնավորապես, Չինաստանի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի և Թայփեհի ազգային սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ: Նա աշխատել է այնպիսի հայտնի դիրիժորների հետ, ինչպիսիք են` Սերջյու Չելիբիդակեն, Պիեռ Բուլեզը, Զուբին Մետան, Քրիստոֆ Էշենբախը և այլն: Բացի դասական և ռոմանտիկ ստեղծագործություններից, Ելենա Բաշկիրովան հանդես է եկել 20-րդ դարի երաժշտության կատարումներով: Նա մասնակցել է մի քանի համաշխարհային պրեմիերաների:
1998 թվականին Ելենա Բաշկիրովան հիմնադրել է և հանդիսանում է Երուսաղեմի միջազգային կամերային երաժշտական փառատոնի գեղարվեստական ղեկավարը, որը տեղի է ունենում ամեն տարի սեպտեմբերին միջազգային ճանաչում ունեցող երաժիշտների մասնակցությամբ:

17 Октябрь 2011 - 13:37 AMT
Председатель Международного музыкального фестиваля “Ереванские перспективы” Степан Ростомянсчитает, что концерт известной пианистки Елены Башкировой в Армении – это большая удача для всех армян. “Это фантастическая пианистка и общественный деятель”, – сказал он в беседе с журналистами, добавив, что и сама пианистка очень рада приехать и выступить в Армении. Она пока не играет произведения армянских композиторов, в ее репертуар в основном входят работы авторов немецкой школы.
Елена Башкирова выступит 18 октября в концертном зале им. Арама Хачатуряна с Государственным филармоническим оркестром Армении (художественный руководитель и главный дирижер Эдуард Топчян).
Елена Башкирова выросла в семье музыкантов. Она окончила Московскую консерваторию им. Чайковского под руководством своего отца – известного пианиста и педагога Дмитрия Башкирова.
Елена Башкирова выступала с известными оркестрами мира, такими, как Филармонический оркестр Мюнхена, Оркестр Konzerthaus Берлина, Гюрцених-оркестр, Симфонический оркестр Бамберга, NDR (Гамбург) и др. Для нее особое значение имеют гастроли в Азии, в частности, выступления с Филармоническим оркестром Китая и Национальным симфоническим оркестром Тайпея. Она работала с известными дирижерами Серджио Челибидаке, Пьером Булезом, Зубином Метой, Кристофом Эшенбахом и др. Помимо классических и романтических произведений Елена Башкирова исполняет и музыку, написанную в 20 веке. Она принимала участие в нескольких мировых премьерах.
В 1998 году основала Иерусалимский международный фестиваль камерной музыки и сама является руководителем фестиваля, который проводится каждый год, и в нем принимают участие всемирно известные музыканты.