Samsung-ը հայտարարել է, որ վաճառել է 30 միլիոն Galaxy S և Galaxy S II սմարթֆոններ ամբողջ աշխարհում՝ սկսած դրանց թողարկումից՝ 2010-ից։ Ըստ Samsung-ի, նրանք վաճառել են 20 միլիոն Galaxy S՝ դարձնելով այն ամենալավ և արագ վաճառվող սմարթֆոնը, որ երբևէ ընկերությունը թողարկել էր։ Դե իսկ Galaxy S II-ը վաճառվել է 10 միլիոն օրինակով։ Այս մասին հայտնում է CNET-ը։
Չնայած վաճառքի այս քանակությանը, այս սարքերը դեռևս մնում են Apple-ի iPhone-ի ստվերի տակ։ Երեկ Apple-ը հայտնեց, որ վաճառել է 4 միլիոն iPhone 4S՝ վաճառքի մեկնարկից 3 օրվա ընթացքում։ Իսկ մի քանի ամիս առաջ էլ Apple-ը հայտնել էր, որ երեք ամսում ամբողջ աշխարհում վաճառել է 20 միլիոն iPhone
Այնուամենայնիվ, չնայած այս տվյալներին, Samsung-ն այլ կերպ է պայքարում Apple-ի դեմ։ Ընկերությունը Ավստրալիայի և Ճապոնիայի դատարաններ է դիմել նախնական դատական արգելքի հայցով։ Samsung-ը պահանջում է դադարեցնել այդ երկու երկրներում iPhone 4S-ի վաճառքը՝ մեղադրելով ինտերֆեյսի և մի քանի տեխնոլոգիաների կրկնօրինակման մեջ։

Samsung announced that it has sold 30 million Galaxy S and Galaxy S II smartphones worldwide since the line's launch in 2010.
According to the company, it has sold nearly 20 million Galaxy S units, making that handset the fastest-selling smartphone it has ever launched. Sales of the Galaxy S II have reached more than 10 million since its launch earlier this year, CNET reports.
Samsung's Galaxy S and Galaxy S II are two of the more impressive Android-based smartphones on the market. But even with all that and their sales success, the devices are still in the shadow of Apple's iPhone, the report says.
Apple announced that they sold 4 million iPhone 4S during the first weekend of its sale. That news comes just a few months after Apple announced that it sold more than 20 million iPhone units in the three-month period ended June 25.
However, at least in Japan and Australia, Samsung is trying to stop Apple's iPhone 4S sales from going any higher. The company filed injunction requests in Japan and Australia, arguing that Apple's new handset violates patents it holds related to wireless technology and user-interface designs. So far, Apple has not responded to those lawsuits.