Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վարդան Մինասյանը հոկտեմբերի 18-ին հանդիպել է լրագրողների հետ և ամփոփել 2012թ. Եվրոպայի առաջնության ընտրական փուլի արդյունքները: Մարզիչն ասել է, որ Իռլանդիայի հետ խաղից հետո, նա հանդերձարանում ասել է ֆուտբոլիստներին, որ գոհ է նրանց խաղից և որ նրանք կարող են հպարտանալ կատարված աշխատանքով: «Վերջին խաղը մեզ համար «փոքր եզրափակիչ էր», տղաները ցանկանում էին հաղթել, սակայն, այս փուլում մենք առանց այդ էլ շատ բանի հասանք: Ես ունեմ 18 ֆուտբոլիստ, որոնց վստահում եմ և որոնք դաշտ են դուրս գալիս հանուն հաղթանակի: Մեր խմբում բոլոր թիմերը հավասար էին, սակայն, ըստ իս, Հայաստանի հավաքականն ամենագեղեցիկ խաղը ցուցադրեց»,-ասել է Մինասյանը:
Հավաքականի մարզիչը նշել է, որ նա այն մարզիչներից չէ, որոնք անփոփոխ են թողնում հաղթական կազմը. «Իռլանդիայի հետ մենք պետք է առավել ակտիվ խաղայինք կենտրոնական գոտում: Եթե մենք խաղայինք երկու հենակետային կիսապաշտպաններով, առավելություն կտայինք մրցակցին: Սակայն, սա ֆուտբոլ է և միշտ չի ստացվում իրագործել նախանշվածը»:
Ըստ Մինասյանի, 2010թ. Բելառուսի հետ առաջին ընկերական խաղում հարկավոր էր ստեղծել թիմի կորիզը, որը պետք է գեղեցիկ ֆուտբոլ ցուցադրեր. «Եթե դու լավ ես խաղում, ապա արդյունքը սպասեցնել չի տա: Կարծում եմ, մեզ հաջողվեց ստեղծել հավաքական, որն ունի իր դեմքը, որտեղ հանդես են գալիս երիտասարդ ֆուտբոլիստներ, որոնց հետ միասին աշխատում են փորձառու և տարիքով ավելի մեծ ֆուտբոլիստներ: Սակայն, սա դեռ հավաքականի ողջ ներուժը չէ, նրանք պետք է առաջ գնան ու ավելի մեծ հաջողությունների հասնեն»:
Հայաստանի հավաքականի մարզիչը շնորհակալություն է հայտնել բոլոր մարզիչներին ու ֆուտբոլիստներին, որոնց հետ աշխատել է ԵԱ ընտրական փուլում, որոնց հետ միասնական աշխատանքում ամեն ինչ արվում էր ընդհանուր նպատակի համար: «Իռլանդիայի հետ խաղից հետո էլ ես նրանց ասացի, որ նրանք շատ լավն են: Ցանկանում եմ մեկ անգամ ևս նշել, որ շնորհիվ նրանց մարդկային հատկությունների, նրանց հետ շատ հեշտ էր աշխատելը: Ես շնորհակալ եմ նրանց պրոֆեսիոնալիզմի համար: Նրանք հսկայական ներուժ ունեն, որը հարկավոր է զարգացնել»,-ասել է մարզիչը:

Главный тренер сборной Армении по футболу Вардан Минасян 18 октября встретился с журналистами и подвел итоги отборочного этапа чемпионата Европы 2012 года. Наставник сказал, что после матча с Ирландией он вошел в раздевалку и сказал футболистам, что он доволен их игрой и что они могут гордиться проделанной работой
“Последняя игра для нас была “маленьким финалом”, ребята хотели победить, но в это цикле нам и так удалось достичь многого. У меня есть 18 футболистов, которым я доверяю, и которые выходят на поле ради победы. В нашей группе все были равны, но, по-моему, сборная Армении показала самую красивую игру ”,- сказал Минасян. Наставник армянской команды отметил, что он не из тех тренеров, которые не меняют победный состав: “С Ирландией в центральной зоне мы должны были играть более активно. Если бы мы играли двумя опорными полузащитниками, соперникам дали бы преимущество. Но это футбол, и не всегда получается сделать задуманное”.
По словам Минасяна, еще в первом товарищеском матче 2010 года с Белоруссией надо было создать костяк команды, который должен был показать красивый футбол: “Если ты играешь хорошо, то и результат будет налицо. Думаю, нам удалось создать сборную, которая имеет свое лицо, в нем выступают молодые футболисты и с ними работают опытные и взрослые игроки. Но это не вес потенциал сборной и они должны еще прогрессировать и достичь более хороших успехов”.
Минасян поблагодарил всех тренеров сборной, которые работали с ним и делали все, чтобы осуществить одну единую цель. “ Я и после матча с Ирландией футболистам сказал, что они очень хорошие. И хочу еще раз отметить, что благодаря их человеческим качествам, с ними было очень легко работать. Я благодарен им за профессионализм. У них огромный потенциал, который в будущем должен развиваться”,- отметил тренер.