Անին մայրաքաղաք հռչակելու 1050-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում լույս է տեսնելու «Անի» պատկերազարդ եռալեզու գիրքը, որտեղ զետեղվելու են քաղաքի բոլոր հուշարաձանների պատմությունը: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց հուշարձանագետ, Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի նախագահ Սամվել Կարապետյանը: Նրա խոսքով սկզբնական շրջանում նախատեսված էր գիրքը հրատարակել 160 էջի սահմանում, սակայն նյութերն այնքան շատ էին, որ գիրքը 100 էջով ավելին է լինելու: Գրքում ընդգրկված են լինելու 19 դ-ի վերջից մինչև մեր օրերն արված լուսանկարներ, չափագրություններ, քարտեզներ: Ավերված հուշարձաններն ունենալու են եռաչափ վերակազմություններ, որպեսզի, ըստ Կարապետյանի, ամբողջական պատկերացում կազմվի հուշարձանի վերաբերյալ: Գրքում հուշարձանի յուրաքանչյուր տեսակը ներկայացված է առանձին բաժնով: Կարապետյանն ասաց, որ Անիի մասին կան ազմաթիվ հրատարակություններ, սակայն քաղաքը անտակ ուսումնասիրման վայր է: Կարապետյանը հատուկ ուշադրության է հրավիրում թանգարանի շենքի ավերակների վրա, որի հին և նոր լուսանկարները իրար հետ են ներկայացվելու:
Գիրքը հանձնվելու է տպագրության մոտ ժամանակներս, և լույս է տեսնելու մոտ 1 ամիս անց: Գիրքը հրատարակվելու է ՀՀ սփյուռքի նախարարության աջակցությամբ:
Մշակույթի նախարարության աջակցությամբ արդեն լույս է տեսել 2012 թ-ի օրացույց, որտեղ զետեղված են Անի քաղաքի ամենանշանավոր հուշարձանները (Մայր տաճարը, Աղջկոց վանքը, Ամենափրկիչ, Տիգրան Հոնենց, Կուսանաց և այլ եկեղեցիները, կամուրջներից մեկը):

В рамках мероприятий, посвященных 1050-летию провозглашения Ани столицей Армении, выйдет в свет иллюстрированная книга на трех языках, в которой будет рассказано обо всех исторических памятниках города. Об этом в Ереване во время пресс-конференции сказал специалист по памятникам, председатель Фонда по изучению армянской архитектуры Самвел Карапетян. По его словам, в начале было решено издать книгу с содержанием в 160 страниц, однако материала было так много, что книга получилась на 100 страниц больше. В книгу войдут фотографии, сделанные с конца 19 века и по сей день, измерения, карты и т.д. Разрушенные исторические памятники будут представлены в трехмерном изображении, чтобы, согласно Карапетяну, можно было получить целостное представление об исторических памятниках. Каждый вид памятников в книге представлен отдельно. Карапетян сказал, что об Ани есть множество изданий, однако этот город можно бесконечно изучать. Он обращает особое внимание на развалины музея, старые и новые фотографии которого будут представлены вместе. Книга будет сдана в печать в ближайшее время и будет издана приблизительно через месяц.
Книга будет издана при содействии Министерства диаспоры РА
При содействии Министерства культуры РА уже издан календарь 2012 года, в котором изображены самые известные исторические памятники Ани (Кафедральный собор, монастырь Всеспасителя, Тиграна Оненца, Кусанац и др.).