Ֆիննական հեռախոս արտադրաող Nokia ընկերությունը ներկայացրել է 2011-ի 3-րդ եռամսյակի իր ֆինանսական հաշվետվությունը։ Ընկերությունն ունեցել 68 միլիոն եվրոյի կորուստ՝ համեմատած նախորդ տարվա 529 միլիոն եվրո եկամտի հետ։ Ֆինանսական այս կորստի պատճառը սմարթֆոնների վաճառքի 39% անկումն է, ինչը բերել է շահույթի 13%-ի նվազման։Ինչպես հայտնում է AP-ն, Nokia-ն ասել է, որ ծառայությունների և սարքերի վաճառքի անկումը եվրոյի փոխարժեքի ու հեռախոսների վաճառքի ցածր գնի պատճառով էր։
Ընկերությունը նաև նշել է, որ վաճառքի նվազմանը նպաստել է նաև Symbian սմարթֆոնների ավելի թանկ լինելը, այլ օպերացիոն համակարգերով աշխատող սմարթֆոնների համեմատ։

20 Октябрь 2011 - 11:46 AMT
Финляндская Nokia, производящая мобильные телефоны, представила финансовый отчет компании за третий квартал 2011 года. За последние три месяца компания Nokia понесла убытки на сумму 68 миллионов евро, в отличие от прошлого года, когда доход компании составил 529 млн евро. Причиной подобного финансового кризиса явилось снижение продаж смартфонов на 39%, что привело к снижению прибыли на 13%.
Как сообщает АР, Nokia заявила, что причиной этого явилась низкая стоимость евро и смартфонов. Компания также заявила, что причиной снижения продаж стала слишком высокая цена смартфонов Symbian по сравнению со смартфонами, работающими на других операционных системах.