Հայաստանի ազգային պատկերասրահում մի քանի օրից ավարտվում է «Սալվադոր Դալին և սյուրռեալիստները» ցուցահանդեսը: Այն ունեցավ բազմահազար այցելու: Հավաքածուի սեփականատեր Քրիստին Արժիլեն PanARMENIAN.Netի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ այն ետ կվերադարձվի «Արժիլե» պատկերասարհ և դեռ պարզ չէ, թե որ երկրում կներկայացվի հետագայում: Ցուցահանդեսի վերջին օրը հոկտեմբերի 15-ն էր, սակայն այն ևս մի քանի օր կշարունակվի:
Ցուցահանդեսը բացվել է հուլիսի 7-ին և ներառում է Սալվադոր Դալիի, Հանս Բելմերի, Լեոնոր Ֆինիի, Ջորջո դե Կիրիկոյի շուրջ 160 գրաֆիկական աշխատանք:
Բացի դրանից, ներկայացված են նաև աբստրակցիոնիզմի հիմնադիր Վասիլի Կանդինսկու գրաֆիկական թերթերը (քսիլոգրաֆիա)` Արժիլե պատկերասրահի (ԱՄՆ, ք. Լոս Անջելես) տնօրեն Քրիստին Արժիլեի հավաքածուից: Ցուցահանդեսին ներկայացված են նաև հայ նկարիչների ստեղծագործություններ, ովքեր կրել են սյուրռեալիզմի ազդեցությունը կամ հարել են այդ ուղղությանը` Ե. Քոչար, Հ. Հակոբյան, Լ. Թութունջյան, Գ. Խաչատրյան, Ս. Փարաջանով:
Արժիլեների ընտանիքին պատկանում է Սալվադոր Դալիի օֆորտների ամենամեծ հավաքածուն, որոնցից 120 օֆորտներ ցուցադրվում են Երևանում, այդ թվում` «Մալդորորի երգերը», «Դիցաբանություն», «Ֆաուստ», «Հիպպի» և այլ շարքեր: Աշխատանքների մեծ մասը ստեղծվել են 1934-1973 թվականներին և ընդգրկվել XX դարի փորագրության ոսկե ֆոնդում: Արժիլեի խոսքերով իր ընտանեկան հավաքածուից Երևան են բերվել միայն 1/4-ը:

20 Октябрь 2011 - 12:47 AMT
Через несколько дней в Национальной галерее Армении закроется выставка “Сальвадор Дали и сюрреалисты”. Владелица коллекции Кристин Аржиле в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказала, что коллекция вернется в галерею “Аржиле” и, пока неизвестно, где она будет выставлена в ближайшее время. Последний день выставки был назначен на 15 октября, однако она продлится еще несколько дней.
Выставка открылась 7-го июля, в нее вошли около 160 графических работ таких известных мастеров, как Сальвадор Дали, Ганс Беллмер, Леонор Фини, Джорджо де Кирико.
Кроме того, на выставке представлены графические листы (ксилография) основоположника абстракционизма Василия Кандинского из коллекции директора галереи Аржиле (США, Лос-Анджелес) Кристин Аржиле. Также выставлены работы армянских художников, испытавших влияние сюрреализма или являющихся мастерами этого течения: произведения Е. Кочара, А. Акопяна, Л. Тутунджяна, Г. Хачатрян, С. Параджанова и др.
Семье Аржиле принадлежит самая большая коллекция медной гравюры Сальвадора Дали, 120 офортов из которой экспонируются в Ереване. Это циклы “Песни Мальдороро”, “Мифология”, “Фауст”, “Хиппи” и др. Большая их часть была создана художником с 1934 по 1973 годы и вошла в золотой фонд искусства гравюры ХХ века. По словам Аржиле, в Ереван привезена 1/4 часть частной коллекции.